اصطلاح «دستور» اشاره به نحوه وارد شدن یا خارج شدن از معامله دارد. در اینجا انواع مختلف دستورها د در بازار ارز را بررسی می‌کنیم. مطمئن شوید که به انواع دستورهایی که کار گزارتان می‌پذیرد مسلط هستید. برای این منظور باید انواع دستورات بازار فارکس را بشناسید. کارگزاران مختلف انواع مختلف دستورها را می‌پذیرند.

چند نوع دستور اصلی وجود دارد که همه کارگزاران ارائه می‌کنند و برخی دیگر که عجیب و غریبند.

انواع دستور

دستور بازار

دستوری برای خرید یا فروش با بهترین قیمت موجود است.

به عنوان مثال، قیمت خرید نزد کارگزار برای EUR/USD در حال حاضر 1.2140 و قیمت فروش 1.2142 است. یعنی اگر می‌خواهید EUR / USD را در بازار خرید کنید، قیمت 1.2142 شماست. روی buy کلیک می‌کنید و نرم افزار معاملاتی شما فوراً دستور خرید را در آن قیمت اجرا می‌کند.

قیمت فعلی را دوست دارید، یک بار کلیک می‌کنید و مال شماست!

Limit Orders

محدودیت ورود دستوری است که برای خرید زیر قیمت بازار یا فروش بالای قیمت بازار با قیمت خاصی قرار داده می‌شود. به عنوان مثال، EUR / USD در حال حاضر در 1.2050 معامله می‌شود. می‌خواهید اگر قیمت به 1.2070 برسد آن جفت ارز را بفروشید. می‌توانید در مقابل مانیتور خود بنشیند و صبر کنید تا قیمت به 1.2070 برسد و سپس در آن نقطه روی دستور فروش کلیک می‌کنید یا می‌توانید دستور محدودیت فروش در 1.2070 تنظیم کنید. آنگاه می‌توانید از کامپیوتر خود فاصله بگیرید و در کلاس خوشنویسی شرکت کنید! اگر قیمت تا 1.2070 بالا رود، نرم افزار معاملاتی به طور خودکار دستور فروش را با بهترین قیمت موجود اجرا خواهد کرد. زمانی از این نوع دستور ورود استفاده می‌کنید که فکر می‌کنید وقتی قیمت به رقم تعیین شده توسط شما می‌رسد، روند حرکتی معکوس خواهد شد!

Stop Order

دستور توقف ورود، برای خرید بالاتر از قیمت بازار یا فروش زیر قیمت بازار با قیمت خاصی قرار داده می‌شود. به عنوان مثال، GBP / USD در حال حاضر در قیمت 1.5050 معامله می‌شود و رو به بالا می‌رود. شما بر این باورید که اگر قیمت به 1.5060 برسد باز هم افزایش خواهد یافت. یکی از موارد زیر را انجام دهید: در مقابل کامپیوتر بنشیند و وقتی قیمت به 1.5060 رسید در بازار خرید کنید یا دستور توقف ورود در 1.5060 تنظیم کنید. زمانی از دستور توقف ورود استفاده می‌کنید که احساس می‌کنید قیمت در یک جهت حرکت خواهد کرد!

دستور توقف زیان (Stop Loss Order)

دستور توقف زبان، نوعی دستور به منظور جلوگیری از زبان‌های اضافی در زمانی است که قیمت علیه شما حرکت می‌کند. این نوع دستور را به یاد داشته باشید. دستور توقف زبان اجرا می‌شود تا زمانی که موقعیت نقد شود یا دستور توقف زیان را لغو کنید. برای مثال، EUR / USD را در قیمت 1.2230 خریداری می‌کنید. برای محدود کردن حداکثر زیان، دستور توقف زیان را در قیمت 1.2200 تنظیم می‌کنید. این بدان معنی است که اگر در تشخیص اشتباه کردید و EUR/USD به 1.2200 کاهش یافت، نرم افزار، معامله شما را به صورت خودکار در قیمت 1.2200 به فروش می‌رساند. یعنی بهترین قیمت موجود اجرا شده و موقعیت شما با زیان 30 پیپ بسته می‌شود. (زندگی بالا و پایین داره!).

توقف زیان بسیار مفید است. اگر نمی‌خواهید تمام طول روز در مقابل مانیتور بنشیند و نگران باشید که تمام پول خود را از دست می‌دهید، به سادگی می‌توانید دستور توقف زیان را برای هر معامله تنظیم کنید تا به سایر کارهایتان برسید. دستور توقف زیان متحرک (Trailing Stop) توقف زیان متحرک، نوعی دستور توقف زبان است که مربوط به معامله‌ای است که با نوسان قیمت حرکت می‌کند. فرض کنید که تصمیم دارید USD / JPY را با قیمت 90.80 به فروش برسانید و برای آن توقف زیان متحرک 20 پیپ در نظر می‌گیرید. این بدان معنی است که در ابتدا، توقف زبان شما در 91.00 است. اگر قیمت پایین رود و به 90.50 برسد، توقف زیان حرکت کرده و به قیمت 90.70 تغییر می‌کند. فقط به یاد داشته باشید که توقف شما در این قیمت باقی خواهد ماند. در صورتی که قیمت علیه شما حرکت کند توقف شما تغییر نخواهد شد. به عنوان مثال، با توقف متحرک 20 پیپ، اگر USD/JPY به قیمت 90.50 برسد، توقف شما به قیمت 90.70 حرکت خواهد کرد. با این حال، اگر قیمت ناگهان تا 90.60 حرکت کند، توقف شما در 90.70 باقی می‌ماند. معامله شما تا زمانی باز خواهند ماند که قیمت 20 پیپ بر علیه شما حرکت کند. هنگامی که قیمت به توقف متحرک می‌رسد، دستور اجرا خواهد شد و موقعیت به صورت اتوماتیک بسته می‌شد.

 

دستورهای عجیب و غریب

مناسب تا لغو (Good Till Cancelled)

دستور GTC در بازار فعال باقی می‌ماند تا زمانی که تصمیم بگیرید آن را لغو کنید. کار گزار شما هرگز دستور را لغو نمی‌کند. بنابراین این مسئولیت شما است که به یاد داشته باشید دستور برنامه ریزی شده دارید.

خوب برای روز (Good For Day)

دستور GFD در بازار تا پایان روز معامله فعال باقی می‌ماند. از آنجا که بازار ارز ۲۴ ساعته است، این معمولاً به این معنی است که دستور شما در ساعت 17 به وقت EST بسته خواهد شد زیرا این زمان بسته شدن بازار آمریکا است، اما توصیه می‌کنیم با کارگزار خود در باره چک کنید.

یکی دیگری را لغو کند (One Cancels Other)

دستور OCO ترکیبی از دو دستور ورود و/ یا توقف زیان است. دو دستور با متغیرهای قیمت و مدت زمان در بالا و پایین قیمت جاری قرار داده می‌شوند. هنگامی که یکی از دستورات اجرا شود دستور دیگر لغو می‌شود. فرض کنید EUR / USD در قیمت 1.2040 است. می‌خواهید با 1.2095 بیش از سطح مقاومت خرید کنید یا اگر قیمت به کمتر از 1.1985 آمد موقعیت فروش را شروع کنید. در نتیجه اگر قیمت به 1.2095 برسد، دستور فروش اجرا خواهد شد و دستور فروش 1.1985 به طور خودکار لغو خواهد شد.

یکی باعث اجرای دیگری می‌شود (One Triggers Other) OTO

بر عکس OCO است، زیرا تنها زمانی دستور را قرار می‌دهد که دستور دیگر نیز اجرا شده باشد. دستور OTO را زمانی تنظیم می‌کنید که می‌خواهید سطوح سود و توقف زیان را از قبل تنظیم کنید حتی قبل از وارد شدن به معامله. به عنوان مثال، USD / CHF در حال حاضر در قیمت 1.2000 معامله می‌شود. شما بر این باورند که اگر قیمت به 1.2100 برسد، روند حرکت معکوس خواهد شد و سیر نزولی می‌گیرد اما فقط تا قیمت 1.1900.

به منظور انجام این معامله در زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید، محدودیت فروش را در قیمت 1.2000 تنظیم می‌کنید و در همان زمان، محدودیت خرید مربوطه را در 1.1900 قرار می‌دهید، و توقف زیان را در 1.2100 تنظیم می‌کنید. به عنوان OTO، هر دو دستور محدودیت فروش و توقف زیان تنها در صورتی قرار داده می‌شوند که دستور فروش اولیه شما در 1.2000 اجرا شود.

 

نتیجه گیری

انواع دستور عمومی (دستور مستقیم بازار، محدودیت ورود، توقف ورود، توقف زیان و توقف زیان متحرک) معمولاً دستورات مورد نیاز همه معامله گرانند.

مگر اینکه معامله گر کهنه کاری باشید (نگران نباشید، با تمرین و زمان چنین خواهید شد) و سیستم معامله‌ای طراحی کنید که نیاز به تعداد زیادی دستورهای ترکیبی در بازار در هر زمان داشته باشد.

در وهله اول به امور اصلی بچسبید.

اطمینان حاصل کنید که قبل از اجرای معامله، دستورات معاملاتی کارگزار خود را به طور کامل درک می‌کنید و با آن راحت هستید.

همچنین، همیشه اطلاعات خاص دستور را با کارگزار خود چک کنید تا ببیند که اگر موقعیتی بیشتر از یک روز طول بکشد هزینه Rollover شامل آن می‌شود یا خیر. ساده نگه داشتن دستورات بهترین استراتژی است.

با پول واقعی معامله نکنید تا زمانی که سطح راحتی بسیار بالایی با نرم افزار معاملاتی مورد استفاده و سیستم ثبت دستور آن به دست آورید. معاملات اشتباه بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید اتفاق می افتند!

میانگین = 5 / 5. | تعداد = 2