حمایت و مقاومت یکی از مفاهیم پرکاربرد در داد و ستد است. عجیب است که هر کسی ایده خاص خود را درباره نحوه اندازه گیری حمایت و مقاومت دارد. اجازه دهید ابتدا نگاهی به اصول اولیه بیندازیم.

به نمودار بالا نگاه کنید. همانطور که می‌بینید، این الگوی زیگزاگ مسیر رو به بالا دارد (Bull). هنگامی که بازار به سمت بالا می‌رود و سپس به سمت پایین، بالاترین نقطه قبل از نزول، مقاومت است. با ادامه روند صعودی بازار، پایین‌ترین نقطه قبل از آغاز برگشت، حمایت است. در این راه، مقاومت و حمایت با نوسان بازار در طول زمان به طور مستمر تشکیل می‌شوند.

همین امر برای جهت حرکت نزولی صدق می‌کند. رسم حمایت و مقاومت یک نکته را به یاد داشته باشید: سطوح حمایت و مقاومت اعداد دقیق نیستند. اغلب اوقات می ببینید که سطح حمایت یا مقاومت شکسته به نظر می‌رسد اما خیلی زود در می‌یابید که بازار در حال تست آن بوده است. در نمودار شمعی، این «تست‌های، حمایت و مقاومت معمولاً با سایه شمع نشان داده می‌شوند.

توجه کنید که چگونه سایه‌های شمع سطح حمایت ۱. ۴۷۰۰ را تست کردند. در این زمان‌ها، به نظر می‌رسد که بازار در حال شکستن، حمایت است. در حقیقت می‌توانیم ببینیم که بازار صرفاً در حال تست این سطح بوده است

پس از کجا بفهمیم که حمایت و مقاومت واقعاً شکسته شده‌اند؟

پاسخ مشخصی برای این سؤال وجود ندارد. بعضی می گویند که سطوح حمایت و مقاومت وقتی شکسته می‌شوند که بازار عمل از آن سطح بگذرد و بسته شود. اما بزودی می‌فهمید که همیشه این طور نیست.

اجازه دهید نگاهی به یک مثال بیندازیم که در آن بازار از سطح حمایت 1.4700 می‌گذرد و بسته می‌شود.

در این مورد قیمت پایین‌تر از سطح حمایت 1.4700 بسته شده است اما دوباره به بالای آن باز گشته است. اگر اعتقاد داشتید که این نقطه نقطه شکست واقعی است و جفت ارزتان را می فروختید، مسلماً ضرر می‌کردید. حال که به نمودار نگاه می‌کنید، می‌توانید ببینید و نتیجه بگیرید که حمایت نه تنها شکسته نشده بلکه قوی‌تر هم شده است. برای اینکه بتوانید این نقاط شکست کاذب را به درستی پیدا کنید، باید مقاومت و حمایت را همچون یک سری مناطق در نظر بگیرید و نه اعداد مشخص

یک راه برای کمک به شما در پیدا کردن این مناطق همانا رسم مقاومت و حمایت روی نمودار خطی به جای نمودار شمعی است. دلیلش این است که نمودار خطی فقط قیمت بسته شدن را به شما نشان می‌دهد در حالیکه نمودار شمعی قیمت‌های سقف و کف را هم نشان می‌دهد. این قیمت‌های سقف و کف گمراه کننده‌اند چرا که اغلب اوقات فقط عکس العمل های عصبی بازارند. مثل این است که شخصی کار عجیبی بکند و وقتی به او بگویید فقط پاسخ دهد که: «ببخشید، دست خودم نیست، تیک عصبیه.» وقتی حمایت و مقاومت را رسم می‌کنید، دنبال عکس العمل های غیر ارادی بازار نیستید بلکه حرکات ارادی آن را می‌خواهید.

با نگاه به نمودار خطی، می‌خواهید خطوط حمایت و مقاومت را رسم کنید. این خطوط را جایی می‌کشید که قیمت چندین قله یا دره را تشکیل می‌دهد.

سایر نکات جالب درباره حمایت و مقاومت:

  • وقتی بازار از مقاومت می‌گذرد، مقاومت به طور بالقوه می‌تواند به حمایت تبدیل شود.
  • هر چقدر قیمت سطح مقاومت و حمایت را تست کند ولی آن را نشکند، آن سطح حمایت یا مقاومت قوی‌تر می‌شود.

وقتی یک حمایت یا مقاومت می‌شکند، قدرت حرکت دنباله روی بستگی دارد که مقاومت یا حمایت شکسته شده با چه قدرتی حفظ می‌شود.

میانگین = 5 / 5. | تعداد = 6