0

شما در متاتریدر میتوانید تعیین کنید با چه حجمی میخواهید وارد معامله شوید. حجمی معاملات در بازار فارکس با لات اندازه گیری می‌شود.

لات در واقع واحد اندازه گیری معامله هست و یکی از مهترین بخش های مدیریت ریسک هست که باید هر تریدری به اون توجه کند و حتی اگه موقعیت خیلی عالی به نظرش رسید در میزان اندازه معامله کنترل شده عمل کند.

شما اگر در جفت ارز یورودلار با حجم یک لات وارد معامله شوید پیپ ولیو 10 دلار خواهد بود. یعنی به ازای هر پیپ نوسان ده دلار سود یا ضرر خواهید کرد.

لات در فارکس سایزی است که شما به عنوان یه معامله گر برای باز کردن معامله انتخاب می کنید و بایستی بر اساس مقدار لوریج، مدیریت ریسک و مقدار equity باشد.

در فارکس یک لات استاندارد برابر با 100,000 واحد هست. در جدول زیر تعداد واحدهای مینی لات و میکرو لات نیز نشان داده شده است.

ارتباط بین مدیریت ریسک و لات lot

هر تریدری برای خودش استراتژی مخصوصی دارد و بر اساس قوانینی که برای معامله گری خودش تنظیم کرده مقدار لات را انتخاب میکند.

خیلی از مبتدیان و تازه کارها که هنوز یاد نگرفتند بین احساسات و قوانین معامله گری باید دیوار بکشند، هر بار براساس احساساتشون lot متفاوتی را انتخاب می کنند.

معمولترین مدیریت ریسک که در بسیاری از استراتژی ها پیشنهاد می‌شود این است که میزان سرمایه برای پوزیشن جدید نباید از 1% مقدار equity بیشتر باشد.

البته بسته به تجربه افراد این یک درصد می‌توان تا سه درصد هم افزایش یابد. اما شما نباید اجازه دهید در یک معامله ریسک زیادی را متحمل شوید. چرا که اگر برای مثال در یک معامله ده درصد کل موجودیتان ریسک کنید ممکن است بعد از فقط ده معامله سرمایه‌تان را از دست بدهید.

و اما بهترین لات سایز چقدر است؟

در بازار فارکس بسته به حد ضرری که بر اساس استراتژی خود در یک معامله مشخص میکنید میزان لات آن معامله شما مشخص می‌شود.

مثلا اگر کل سرمایه شما 1000 دلار باشد و استاپ لاس شما با فاصله 50 پیپی از قیمت فعلی قرار دارد و شما بخواهید فقط یک درصد ریسک کنید باید فقط با دو صدم لات وارد معامله شوید. چون اگر استاپ لاس شما هم تاچ شود فقط ده دلار از دست داده‌اید و قاعده یک درصد کل سرمایه را رعایت کرده‌اید.

باید دقت داشته باشید که در بازار مدیریت ریسک را رعایت کنید چرا که اگر شما ۵۰ درصد از سرمایه خود را از دست دادید برای جبرانش باید ۱۰۰ درصد سود کنید!

به جدول زیر دقت کنید.

بسیاری از تریدرها به این نکته توجه نمی‌کنند که جبران ضرر به این سادگی‌ها نیست. برای جبران نود درصد ضرر باید ۹۰۰ درصد سود کنید!

0