2+

فارکس چیست؟

اگر تا به حال به کشور دیگری سفر کرده اید، معمولا باید غرفه تبادل ارز را در فرودگاه پیدا کنید و سپس پولتان را به ارز کشور مقصد تبدیل کنید.

به مقابل پیشخوان می روید و متوجه تابلویی می شوید که نرخ های مختلف تبادل ارز را نمایش می دهد. ین ژاپن را می بینید و با خود فکر می کنید که «وای! یک دلار من ۱۰۰ ین ارزش دارد؟! و ده دلار دارم! پولدار شدم!» (این شور و هیجان به سرعت از بین می رود زمانی که میخواهید از فروشگاه فرودگاه یک قوطی نوشیدنی گاز دار خریداری کنید و ناگهان، نیمی از پول نان خرج می شود.) وقتی این کار را انجام می دهید، اساسا در بازار فارکس شرکت کرده اید! یک ارز را با ارز دیگری مبادله کرده اید. و یا در اصطلاح فارکس، با فرض اینکه شما آمریکایی هستید و عازم ژاپن شده اید، دلار را فروخته و ین خریده اید.

وقتی به وطن برمی گردید، مقابل غرفه تبادل ارز توقف می کنید تا مقدار ینی که به طور معجزه آسایی باقیمانده (توکیو شهر گرانی است!) را مبادله کنید و متوجه می شوید که نرخ ارز تغییر کرده است. این تغییرات در نرخ تبادل است که به شما اجازه می دهد در بازار ارز در آمد کسب کنید.

بازار ارز که معمولا ”فارکس یا FX نامیده می شود، بزرگترین بازار ملی در جهان است. در مقایسه با حجم ناچیز ۲۲۰۴ میلیارد دلار در روز بازار بورس نیویورک، بازار ارز با حجم معامله ۵ تریلیون دلار در روز غول است. فارکس بی نظیر است.

اجازه دهید این موضوع را به صورت تصویری بررسی کنیم.

در بزرگترین بازار سهام در جهان، یعنی بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE)، حجم معاملات در حدود ۲۲۰۴ میلیارد دلار است. اگر از تصویر برای نشان دادن بازار بورس نیویورک استفاده کنیم، این طوری است:

هر روز گزارش هایی درباره بازار بورس نیویورک در اخبار شنیده می شود در CNBC در بلومبرگ… در بی بی سی… حتی ممکن است در سالن ورزش محلی هم در مورد آن شنیده باشید. بازار بورس نیویورک امروز فعال است وقتی مردم در مورد بازار“ صحبت می کنند، معمولا منظورشان بازار سهام است. بنابر این بازار بورس نیویورک بزرگ به نظر می رسد، صدایش بلند است و دوست دارد کلی سر و صدا راه بیندازد.

اما اگر آن را نسبت به بازار ارز مقایسه کنید، شبیه به این است…

بازار بورس نیویورک در مقایسه با فارکس ضعیف به نظر می رسد! هیچ شانسی ندارد!

نمودار میانگین حجم معاملات روزانه برای بازار فارکس، بازار بورس نیویورک، بازار بورس توکیو و بازار بورس لندن در نمودار زیر نمایش داده شده است:

بازار ارز بیش از ۲۰۰ برابر بزرگتر است! عظیم است. اما این تازه اول کار است.

رقم هنگفت ۵ تریلیون دلار کل بازار ارز جهانی را پوشش می دهد اما معامله گران خرده فروشی (مانند ما) بازار نقدی را معامله می کنند که حدود ۱. ۴۹ تریلیون دلار است. بنابراین می بینید که بازار فارکس قطعا بزرگ است، اما نه آنقدر بزرگ که رسانه ها بخواهند باورش کنند.

آیا احساس می کنید که از قبل می دانستید در بازار فارکس چه می گذرد؟ ما که تازه شروع کرده ایم! در بخش بعد، نشان می دهیم که دقیقا چه چیزی در بازار فارکس معامله می شود.

2+