2+

حالا که ساختار کلی بازار فارکس را می دانید، اجازه دهید آن را بیشتر بررسی کنیم تا بدانیم که این افراد دقیقا چه کار می کنند. ضروری است که ماهیت بازار فارکس و بازیگران اصلی را درک کنید.
تا اواخر دهه ۱۹۹۰ تنها “کله گنده ها می توانستند این بازی را انجام دهند. شرط اولیه برای معامله این بود که ۱۰ تا ۵۰ ملیون دلار برای شروع کار داشته باشید! فارکس در ابتدا قرار بود توسط بانکداران و موسسات بزرگ استفاده شود نه ما کوچولوها“
با این حال، به دلیل ظهور اینترنت، شرکت های آنلاین داد و ستد فارکس در حال حاضر قادر به ارائه حسابهای معامله به معامله گران خرده فروشی مانند ما هستند.

بازیگران بزرگ در این بازار عبارتند از :

بانک های بزرگ

از آنجا که بازار فارکس غیر متمرکز است، بزرگترین بانک های دنیا تعیین کننده نرخ‌های ارزند. بر اساس عرضه و تقاضا برای ارزها، آنها معمولا تنها کسانی اند که کارمزد خرید فروش را ایجاد می کنند از این رو به این بازار، بازار بین بانکی نیز گفته می شود.
این بانک های بزرگ، مبالغ هنگفت معاملات بازار فارکس را هر روز برای مشتریان و خودشان برمی دارند.

تعدادی از این بانک های بزرگ عبارتند از : Barclays Capital UBS، دویچه بانک و سیتی گروپ، می توان گفت که بازار بین بانکی، بازار ارز خارجی است.

شرکت ها

شرکت‌ها به منظور انجام کسب و کار، در بازار ارز شرکت می کنند. به عنوان مثال، اپل هنگام خرید قطعات الکترونیکی از ژاپن برای محصولات خود، باید ابتدا دلارهای آمریکا را به ین ژاپن تبدیل کند. از آنجا که حجمی که معامله می کنند بسیار کوچک تر از حجم معامله در بازار بین بانکی است، این نوع بازیگران معمولا با بانک های تجاری برای انجام معاملات شان سر و کار دارند.
خرید و فروش بین شرکت های بزرگ همچنین می تواند موجب ایجاد نوسانات نرخ ارز شود. در تعاملات فرامرزی، بسیاری از مکالمات ارزی اتفاق می افتد که می تواند قیمت ها را دچار نوسان کند.

دولتها و بانک های مرکزی

دولت ها و بانک های مرکزی از جمله بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی انگلستان، و فدرال رزرو آمریکا، به طور منظم در بازار فارکس نیز مشارکت می کنند. درست مثل شرکتها، دولت ها در بازار فارکس جهت انجام عملیات خود، پرداخت های تجاری بین المللی و جابجایی ذخایر ارز خارجی شرکت می کنند.
در همین حال، وقتی بانک های مرکزی به تنظیم نرخ‌های بهره برای کنترل تورم می پردازند، بر بازار فارکس تاثیر گذارند. با انجام این کار، می توانند بر ارزش‌گذاری پول تاثیر داشته باشند. همچنین مواردی برای دخالت بانک های مرکزی، به طور مستقیم یا غیر مستقیم، در بازار فارکس وجود دارد و آن زمانی است که می خواهند نرخ های ارز را برابر کنند. گاهی اوقات، بانک‌های مرکزی فکر می کنند که ارزش پولشان بالا یا پایین قیمت گذاری شده است، بنابراین شروع به عملیات فروش یا خرید گسترده برای تغییر نرخ ارز می کنند.

افراد عادی و بروکرها

افراد عادی یا سرمایه‌گذاران خرد در همه اشکال و اندازه ها وجود دارند. بعضی از آنها جیب پرپول دارند، برخی کمتر اما همه آنها در فارکس برای کسب در آمد شرکت می کنند.

بروکرها هم که واسط این سرمایه‌گذران خرد هستند معمولا سود سرشاری می‌‌کنند. چراکه فرقی نمی‌کند تریدرها سود کنند یا ضرر. آنها کمیسیون خود را میگیرند.

2+