رگولیشن  Regulation یا رگولاتوری در لغت به معنی نظارت است. رگولاتوری در فارکس به معنی نظارت نهاد های قانونی و مالیِ دولتی یا خصوصی بر کارگزاری‌های فارکس است و این نظارت به نوعی باعث اعتبار یافتن بیشتر بروکر‌های فارکس نزد مشتریان می‌شود.

به همین دلیل وقتی می‌بینید در سایت یک بروکر از عبارت رگولاتوری یا رگولیشن استفاده شده با اطمینان بیشتری می‌توانید پول خود را به آن بروکر بسپارید و در آنجا به ترید جفت ارز های مختلف یا سی‌اف‌دی ها مشغول شوید.

در این نوشته به دلایل اهمیت رگولاتوری در فارکس و انواع نهاد های رگولاتورِ بروکرهای فارکس می‌پردازیم و در ادامه مهم‌ترین رگولاتوری‌های بازار فارکس را معرفی خواهیم کرد.

رگولیشن یا همان نظارت قانونی برای بسیاری از تریدر های فارکس، اهمیت زیادی در انتخاب بروکرهای فارکس دارد

فواید رگولاتوری در فارکس برای بروکرها چیست؟

مانند نشان استاندارد که مثلا در ایران به برخی کالاها داده شده است و باعث اعتبار بیشتر آن کالاها می‌شود، رگولاتوری نیز در مورد بروکر ها همین نقش را بازی می‌کند.

زیرا یک بروکر برای اینکه عنوان بروکر رگوله را به خود بگیرد باید یک سری شرایط را داشته باشد و هر بروکری نمی‌تواند این عنوان را داشته باشد.

دلیل اهمیت رگولاتوری در بازار فارکس این است که مشتریان با بروکر های رگوله نشده ممکن است به مشکلاتی بر بخورند که در بروکر های رگوله این مشکلات، دیگر به واسطه نظارت نهاد های مالی برطرف شده است.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که بروکر های رگوله، یک سری امتیازات دارند که آنها را از بروکر های غیرقانونی متمایز می‌کند.

آیا بروکر ما به اندازه کافی پشتوانه‌ی مالی دارد؟

یک بروکر فارکس، باید از یک حد نصاب سرمایه ای برخوردار باشد تا صلاحیت رگوله بودن پیدا کند.

کمبود اعتبارات در بروکر می‌تواند در زمان نوساناتِ بازار، بروکر را آسیب پذیر کند و در خطر ورشکستگی قرار دهد به همین دلیل است که بسیاری از بروکر های غیر قانونی پس از مدتی فعالیت، اعلام ورشکستگی می‌کنند.

بروکر های ورشکسته، قادر به بازپرداخت موجودی ها و سرمایه مشتریان خود نیستند و عملا سرمایه مشتریان در این بروکر ها برای همیشه از دست می‌رود.

پس بروکر وقتی تبدیل به یک بروکر رگوله شد می‌توان گفت که امنیت  سرمایۀ مشتریان را تضمین می‌کند.

آیا بروکر قیمت‌ها را درست نشان می‌دهد؟

یکی از نارضایتی ها و مشکلاتی که ممکن است تریدر ها با یک بروکر غیر قانونی داشته باشند نادرست بودن چارت هاست.

یعنی مثلا ممکن است بروکر سفارشات مشتریان را به نفع خود و به زیان تریدر ها جابه جا کند و موجب زیان زدن به تریدر ها می‌شود سپس با کندل سازی و تغییر فریبکارانۀ چارت، سعی در پوشش دادن این اقدامات دارد.

هر بروکر رگوله شده، موظف به ارائه اطلاعات دقیق و درست به مشتریان خود است.

 اگر در یک بروکر رگوله نشده، پوزیشن‌های سنگین گرفته‌اید باید بدانید که نباید زیاد به حدود زیان و سود یا میزان مارجین خود مطمئن باشید چون بروکر می‌تواند در چند لحظه بدون اینکه در واقعیت اتفاقی افتاده باشد با یک صحنه سازی فریبکارانه در چارت یا دستکاری در سرورها، حد زیان یا سود را اجرا نکند یا زودتر حد ضرر را بزند و یا اینکه حتی حساب را کال مارجین کند و زیان های بزرگی را به  موجودی شما وارد کند ولی در یک بروکر رگوله به دلیل التزام به قوانین، این مشکلات نخواهد افتاد.

آیا بروکر سفارشات مرا به درستی اجرا می‌کند؟

ریسکِ کار کردن با یک بروکر غیر قانونی بسیار بالاست و گاها این بروکر ها آشکارا اقدام به کلاهبرداری از مشتریان می‌کنند.

مثلا امکان دارد واریزی های مشتریان به بروکر، ثبت نشود یا تغییر داده شود و یا اینکه برداشت های مشتریان پردازش نشود و پول ها از طرف بروکر به مشتریان پرداخت نشود.

در یک بروکر رگوله شده، افراد می‌توانند در صورت بروز کوچکترین مشکل با بروکر، نزد نهاد رگولاتور از بروکر شکایت کنند.

انواع نهادهای رگولاتوری در بازار فارکس

از آنجا که بازار فارکس بازار بسیار بزرگی هست و بروکرهای زیادی در این بازار فعال هستند، دولت‌ها در سراسر دنیا برای حفظ امنیت مردم خود، نهادهایی را ایجاد کرده اند که بر فعالیت‌های بروکرها نظارت کنند و در مقابل تخلفات بایستند. به این نهادهای نظارتی رگولاتوری گفته می‌شود.

به عنوان مثال نهاد نظارتی کشور انگلستان (FCA) موظف است که تمامی بروکرهای فارکس، نهادهای مالی و سرمایه‌گذاری، بازارهای بورس، شرکت های بیمه و …. را تحت نظر داشته باشد. شرکت هایی که در انگلستان و یا نقاط دیگر دنیا فعالیت میکنند، از این نهاد مجوز فعالیت و اعتبارنامه دریافت می‌کنند.

در سراسر دنیا نهادهای نظارتی زیادی وجود دارد که از لحاظ قدرت اعتبارنامه و شرایط پذیرش ویژگی های متفاوتی دارند.

به عنوان مثال، هر بروکری که بخواهد تحت نظارت BVI باشد باید حداقل 500 هزار دلار سرمایه اولیه به آن نهاد معرفی کند و در حساب بانکی خود داشته باشد. اما ممکن است یک نهاد نظارتی دیگر با حداقل 20 هزاردلار اعتبارنامه خود را صادر کند.

بنابراین باید به حتما دقت کنید که بروکر شما در کدام رگولاتوری‌ها رگوله شده است.

البته باید توجه داشته باشید که عدم وجود رگولاتوری اروپایی و درجه یک برای یک بروکر لزوما به معنای بی‌اعتبار بودن آن نیست.

به خاطر سفت و سخت بودن شرایط رگولاتوری‌های درجه‌ یک و تحریم‌ها علیه ایران بسیاری از بروکرها که رگولاتوری معتبر دارند، با شعبه‌های آفشور خود به ایرانیان خدمات می‌دهند تا بتوانند محدودیت‌های رگولاتوری اصلی خود را دور بزنند.

بنابراین درمواردی ممکن است یک بروکر رگولاتوری اروپایی و درجه‌ یکی مثل FCA را نداشته باشد اما با این حال به خاطر سابقه خوب و خدمات حرفه‌ای از اعتبار کافی برخوردار باشد. نگران نباشید. ما نکات لازم را به شما خواهیم گفت!

لیست مهمترین نهادهای نظارتی بر بروکرها (رگولاتوری‌ها)

اسم اختصاری رگولاتور کشور و منطقه رگولاتور میزان اعتبار رگولاتور لینک وبسایت رسمی رگولاتور
IFSC بلیز: کشوری در آمریکای مرکزی است، که پایتخت آن بلموپان است. متوسط لینک
FSP نیوزلند: کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام است که پایتخت آن ولینگتون است. متوسط
FSC جزایر ویرجین بریتانیا: مجمع‌الجزایری است واقع در دریای کارائیب. پایتختش رود تاون است متوسط لینک
FSA جمهوری سیشل: کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند. پایتخت آن ویکتوریا است. متوسط لینک
FSC جزیره موریس: کشوری جزیره‌ای در جنوب غربی اقیانوس هند. پایتختش پورت لوئیس است. متوسط لینک
FSA
سنت وینسنت و گرنادین‌ها: یک کشور جزیره‌ای کوچک در دریای کارائیب است.پایتختش کینگزتاون است. به رگولیشن SV هم معروف است. متوسط لینک
FSB آفریقای جنوبی
FSPL جزایر مارشال: کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس آرام. پایتخت آن ماجورو است متوسط لینک
VFSC جمهوری وانواتو: کشوری جزیره‌ای و کوچک می‌باشد که در جنوب اقیانوس آرام واقع شده‌است. پایتختش پورت ویلا هست متوسط لینک
CMB ترکیه
NAFD روسیه متوسط لینک
FRA روسیه متوسط
FMA نیوزلند عالی لینک
NFA آمریکا خیلی عالی لینک
FCA انگلستان عالی لینک
ASIC استرالیا عالی لینک
CySEC قبرس عالی لینک
Bafin آلمان عالی لینک
FINMA سوئیس عالی لینک
mifid اتحادیه اروپا عالی

رگولاتوری هایی که میزان اعتبار متوسط دارند و رنگشان خاکستری شده است رگولاتوری‌های آفشور هستند.

رگولاتوری های آفشور در مناطق آزاد اقتصادی تأسیس می‌شوند چون این مناطق مالیت کمی دارند و در قوانین مالی و اقتصادی سخت‌گیری زیادی به خرج نمی‌دهند. لذا این رگولاتوری‌ها به دلیل نظارت کمتر بر عملکرد موسسات مالی و شرکت‌ها از اعتبار کمتری نسبت به رگولاتوری‌های اروپایی و … برخوردارند. لذا بسیاری از بروکرها که می‌خواهند به کشورهای تحریم‌شده‌ای مثل ایران خدمات بدهند مجبورند از رگولاتوری‌های آفشور استفاده کنند.

نهادهای مربوط به رگولاتوری در فارکس، از نظر اعتبار با هم تفاوت دارند و برخی از این نهاد ها از بقیه معتبر تر هستند به طور کلی برخی از نهاد های رگولاتور، سطح عالی و برخی دیگر سطح متوسط یا آف شور دارند.

سطح اعتبار نهاد های رگولاتور فارکس، متفاوت است.

در مورد بروکر هایی که با ایرانی ها همکاری می‌کنند باید گفت که به دلیل پیروی از تحریم های علیه ایران،  حساب های با سطح عالی رگو لاتوری را برای ایرانیان افتتاح نمی‌کنند پس حساب های ایرانیان اکثرا  از سطح رگولاتوری آف شور برخوردارند  و به همین دلیل است که بسیار به آسانی برای ایرانیان افتتاح حساب می‌شود و حتی در بسیاری از بروکر ها قبل از تایید هویت مشتری، امکان واریز پول به بروکر وجود دارد پس ایرانیان باید بدانند که حساب های آنها تحت نظر کدام نهاد رگولاتور است.

تعدادی از معروف‌ترین رگولاتوری های سطح عالی

نهاد رگولاتوری ASIC استرالیا

کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا «ASIC» یکی از معتبر ترین نهاد های رگولاتوری در فارکس است و هر بروکر رگوله شده توسط این نهاد، از لحاظ قانونی از اعتبار و امنیت بالایی برخوردار است.

نهاد رگولاتوری FCA انگلستان

اف سی ای، مرجع راهبرد امور مالی انگلستان است که در سال ۲۰۱۳ بنیانگذاری شد. در بحث رگولاتوری در فارکس نهاد مذکور یکی از معتبر ترین نهاد های ناظر بر بروکر هاست که با هدف حمایت و حفظ سرمایۀ معامله گران بازار فارکس فعالیت می‌کند. تعداد زیادی از بروکرهایی که در خاک انگلستان فعالیت می‌کنند تحت نظارت این نهاد قرار دارند.

نهاد رگولاتوری CySEC قبرس

نهاد رگولاتور سایسِک قبرس، یکی دیگر از رگولاتور های سطح بالای بروکرهای فارکس است. همانطور که می‌دانید تعداد زیادی از بروکرها به دلیل قوانین مالیاتی آسانِ قبرس، در این کشور در حالت فعالیت اند و هر بروکری که در قبرس تحت نظارت سایسک باشد از لحاظ امنیت سرمایه و قانونی بودن مشکلی نخواهد داشت.

سایسِک یکی از معتبر ترین نهاد های رگولاتور فارکس محسوب می‌شود

تعدادی از معروف‌ترین رگولاتوری های سطح متوسط

رگولاتوری IFSC

IFSC یک نهاد رگولاتور در کشور بلیز است؛کشور بلیز در آمریکای مرکزی قرار دارد و یک کشور کوچک است که تعدادی از بروکر های فارکس در این کشور در حال فعالیت اند  این رگولاتور جزو رگولاتور های آف‌شور طبقه بندی می‌شود و سطح اعتبار متوسط دارد.

رگولاتوری BVI FSC

کمیسیون خدمات امور مالی جزایز ویریجین با نام مخفف BVI FSC نیز یک نهاد رگولاتور سطح متوسط است که بر بروکر های فارکس واقع در این جزایر کنترل و نظارت دارد.

رگولاتوری SVGFSA

یکی دیگر از رگولاتورهای بازار فارکس نهاد SVGFSA است که بر بروکرهای جزایر سنت وینسنت و گرنادین نظارت دارد. در این جزایز نیز چندین بروکر فارکس در حال فعالیت هستند.

رگولاتوری خصوصی FinaCom

فیناکوم، یک نهاد نظارت مالی معتبر است که چندین کارگزاری فارکس همچون Olymp Trade  که با ایرانیان نیز کار می‌کنند، تحت نظر این سازمان در حال فعالیت هستند. مقر اصلی سازمان فیناکوم در شهر هنگ کنگ است.

رگولاتوری Marshal Islands

FSPL ، نهاد مالیِ رگولاتور بروکر های فارکس در جزایر مارشال است؛ این جزیره به عنوان یک کشور در اقیانوس آرام به رسمیت شناخته شده اند و به دلیل قوانین مالی خود تبدیل به مکانی مناسب برای فعالیت بروکر های فارکس شده است.

رگولاتوری FSC Mauritius

این نهاد مالی، ناظر بر فعالیت بروکرهای جزیرۀ موریس است؛ جزیرۀ مذکور به عنوان یک کشور کوچک  در جنوب غربی اقیانوس هند به رسمیت شناخته شده است.

اف اس سی، جزو نهاد های معروف رگولیشن در بازار فارکس است.

حرف آخر

در این مقاله با تعریف و فواید رگولاتوری های فارکس آشنا شدید. اما هر بروکر چه رگولاتوری ای دارد؟ چطور بدانیم بروکر مد نظرمان اعتبار کافی دارد یا خیر؟

شما می‌توانید در بخش بررسی و مقایسه بروکرها مشخصات و ویژگی‌های تمام بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می‌دهند را ملاحظه کنید.

نقد و بررسی‌های تخصصی ما را بخوانید و رگولاتوری هر بروکر و اعتبار آن را بررسی کنید.

میانگین: 4 / 5. تعداد: 4