بر خلاف سایر بازارهای مالی مانند بازار بورس نیویورک، بازار فارکس نه محل فیزیکی دارد و نه مرکز اصلی. بازار فارکس، بازار خارج بورس (OTC) یا «بین بانکی» محسوب می شود که کل بازار به طور الکترونیکی، در شبکه ای از بانک ها، به طور مداوم در ۲۴ ساعت شبانه روز فعال است. این بدان معنی است که بازار فارکس در سراسر جهان بدون مرکز اصلی، گسترده شده است. آنها می توانند در هر نقطه باشند، حتی در قله کوه فوجی!

بازار خارج بورس فارکس بزرگترین و محبوب ترین بازار مالی در جهان است که در سطح جهان توسط تعداد زیادی از افراد و سازمانها معامله می شود. حجم بازار و نقدینگی موجود در فارکس بسیار بالاست. در بازار خارج بورس، شرکت کنندگان بسته به شرایط معامله، جذابیت قیمت، و شهرت همتای معامله، تصمیم می گیرند که با چه کسی داد و ستد کنند.

نمودار زیر، ده ارز با بیشترین فعالیت در معامله را نشان میدهد. دلار بیشترین معامله را دارد که ۸۴.۹٪ از تمام معاملات را به خود اختصاص می دهد. یورو در رتبه دوم با ۳۹.۱٪ است، درحالیکه ین با ۱۹٪ در رتبه سوم قرار دارد. همانطور که می بینید، بسیاری از ارزهای اصلی در صدر لیست قرار دارند.

 

از آنجا که دو ارز در هر معامله دخیل‌اند. مجموع درصد سهم ارزهای منفرد در مجموع ۲۰۰٪ است نه ۱۰۰٪.

نمودار بالا نشان می‌دهد که دلار آمریکا چقدر در بازار فارکس داد و ستد می‌شود. دلار آمریکا یکی از دو ارز در ۸۴.۹٪ از تمام معاملات گزارش شده است.

دلار پادشاه است!

احتمالا متوحه شده‌اید که چقدر نام دلار آمریکا (USD) در این متن ذکر می‌شود. اگر USD نیمی از هر جفت ارز اصلی باشد و با توحه به اینکه جفت ارزهای اصلی ۷۵٪ از تمامی معاملات را تشکیل می‌دهند، پس توجه به دلار آمریکا واجب است. دلار آمریکا بسیار در حجم بازار فارکس و نقدینگی آن سهیم است. دلار آمریکا پادشاه است!!

 

 

 

اما واقعاً چرا دلار انقدر مهم است؟

از آنجا که تقریبا همه سرمایه گذاران، صاحبان کسب و کارها، و بانک های مرکزی ، دلار آمریکا را در اختیار دارند، توجه ویژه به آن بسیار مهم است.

دلایل مهم دیگری نیز وجود دارد که دلار آمریکا نقش مهمی در بازار فارکس دارد:

  • اقتصاد ایالات متحده، بزرگ ترین اقتصاد در جهان است.
  • دلار ارز ذخیره جهان است.
  • ایالات متحده آمریکا بزرگترین و نقدترین بازار مالی در جهان است.
  • ایالات متحده دارای نظام سیاسی فوق العاده با ثبات است.
  • ایالات متحده، تنها ابر قدرت نظامی جهان است.
  • دلار آمریکا، ارز مرجع برای بسیاری از معاملات فرامرزی است. برای مثال، نفت به دلار آمریکا قیمت گذاری می شود. بنابراین اگر مکزیک میخواهد نفت از عربستان سعودی خریداری کند، بهای آن را تنها می تواند با دلار آمریکا بپردازد. اگر مکزیک دلار نداشته باشد، ابتدا باید پزو خود را به فروش برساند و دلار آمریکا را خریداری کند.

میانگین = 4.3 / 5. | تعداد = 7