بررسی اهمیت اخبار و تأثیرات آن در بازار فارکس

news

هنگام معامله، فقط دانستن تحلیل تکنیکال کافی نیست.

به همان اندازه مهم است که بدانید چه چیزی باعث حرکت بازار می‌شود.

خطوط روند، سقف‌های دوگانه، و الگوهای سر و شانه، نیروی اساسی پشت این حرکت وجود دارد.

این نیرو اخبار نام دارد. برای درک اهمیت اخبار، این سناریو (صرفاً داستانی!) را تصور کنید.

فرض کنید در اخبار شبانگاهی، گزارشی پخش می‌شود مبنی بر اینکه بزرگترین شرکت نرم افزاری که با آن سر و کار داشتید ورشکسته شده است.

اولین کاری که انجام می‌دهید چیست؟ ذهنیت شما از این شرکت چه تغییری می‌کند؟

به نظر شما ذهنیت افراد دیگر از این شرکت چه تغییری خواهد کرد؟ واکنش آشکار این است که بلافاصله سهام خود را به فروش برسانید.

در واقع، این کاری است که احتمالاً همه سهامداران آن شرکت انجام می‌دهند.

واقعیت این است که اخبار ذهنیت و عمل ما در تصمیم گیری‌های تجاری را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این امر در مورد معامله ارز هم صدق می‌کند. با این حال، تفاوت بارز بین نحوه مدیریت اخبار در بازار سهام و بازار فارکس وجود دارد. بیایید دوباره به مثال بالابر گردیم و تصور کنید که همان گزارش ورشکستگی شرکت بزرگ نرم افزاری را شنیده‌اید اما یک روز قبل از انتشار آن در اخبار.

به طور طبیعی می‌توانید تمام سهام خود را به فروش برسانید، و در نتیجهی شنیدن این خبر در روز قبل، می‌توانید بیش از هر کس دیگری که آن را در اخبار شبانگاهی شنیده است پول در آورید.

برای شما مناسب است؟

متاسفانه به این ترفند کوچک، “معامله ناجوانمردانه” گفته می‌شود و شما را به زندان می‌اندازد.

مارتا استوارت این را انجام داد و در حال حاضر عکس جلد مجله‌ها است. در بازار سهام، وقتی اخبار را قبل از هر کس دیگری می‌شنوید غیر قانونی است.

در بازار فارکس، به آن بازی جوانمردانه گفته می‌شود! هر چه زودتر اخبار را بشنوید یا ببینید، معامله برای شما بهتر است و مجازاتی برای آن وجود ندارد؟

مقداری فناوری و قدرت ارتباطات فوری را اضافه کنید و آنچه شما دارید آخرین و بهترین خبر در دستان شماست.

این «اخبار»، ابزار فوق العاده برای معامله گران خرده فروشی است زیرا به آنها اجازه می‌دهد که نسبتاً سریع به اخبار در بازار واکنش نشان دهند.

معامله گران بزرگ، معامله گران کوچک، معامله گران درشت هیکل یا معامله گران لاغر، همگی باید به اخبار یکسان وابسته باشند تا موجب حرکت بازار شود زیرا اگر خبری وجود نداشت، بازار به زور حرکت می‌کرد! خبر برای بازار فارکس مهم است زیرا باعث حرکت آن می‌شود. صرف نظر از امور تکنیکال، اخبار سوخت حرکت بازار است!؟

چرا معامله اخبار 

پاسخ به این پرسش ساده است: «کسب پول بیشتر!» همانطور که در بخش قبلی یاد گرفتیم، اخبار بخش بسیار مهمی در بازار است چرا که پتانسیل حرکت دادن بازار را دارد؟ زمانی که اخبار بیرون می‌آید، به ویژه اخبار مهمی که همه دارند می‌بیند، تقریباً می‌توانید انتظار دیدن حرکت بزرگی را داشته باشید. هدف شما به عنوان معامله گر این است که سمت درست حرکت را بگیرید. این واقعیت که می دانید بازار به احتمال زیاد به چه جایی حرکت می‌کند، فرصتی ایجاد می‌کند که ارزش بررسی دارد. خطرات معامله اخبار مانند هر گونه استراتژی معامله، همیشه خطراتی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. برخی از این خطرات عبارتند از: از آنجا که در طول رخدادهای خبری مهم، بازار بسیار فرار است، بسیاری از کارگزاران در این زمانها اسپرد معاملاتی را گسترش می‌دهند. این امر موجب افزایش هزینه‌های معامله می‌شود.

همچنین می‌توانید نوسان قیمت را تجربه کنید. نوسان قیمت زمانی اتفاق می افتد که می‌خواهید با قیمت خاصی وارد بازار شوید اما با توجه به نوسانات شدید در حین رویدادها، به قیمت بسیار متفاوتی می‌رسید. حرکت‌های بزرگ بازار که توسط رویدادهای خبری ایجاد می‌شوند اغلب در یک جهت حرکت نمی‌کنند. اغلب اوقات بازار ممکن است شروع به حرکت در یک جهت کند، فقط برای اینکه در جهت دیگر باز گشت کند. تلاش برای پیدا کردن مسیر درست گاهی اوقات می‌تواند موجب سردرد شود! اگرچه معامله اخبار ممکن است سودآور باشد، اما چندان ساده نیست. نیاز به تمرین زیاد دارد! مهم‌تر از همه، همیشه باید برنامه داشته باشید. در درسهای بعد، نکاتی در مورد چگونگی معامله گزارش‌های خبری ارائه خواهد شد.

کدام گزارش‌های خبری ارزش معامله دارند؟ 

قبل از بررسی استراتژی‌ها برای معامله رویدادهای خبری، باید ببینیم کدام رویدادهای خبری ارزش معامله را دارند. به یاد داشته باشید که به دلیل توانایی اخبار برای افزایش نوسانات در کوتاه مدت است که در حال معامله اخباریم، بنابراین به طور طبیعی دوست داریم اخباری را معامله کنیم که بهترین پتانسیل حرکت بازار را دارند. در حالی که بازار به اقتصادی‌ترین اخبار از کشورهای مختلف واکنش نشان می‌دهد، بزرگ‌ترین عوامل حرکت و پرتماشاگرترین اخبار از آمریکا می‌رسد. دلیل این است که آمریکا بزرگترین اقتصاد جهان است و دلار آمریکا ارز ذخیره جهان است. این بدان معنی است که دلار آمریکا در بر گیرنده حدود ۹۰ درصد از تمام معاملات فارکس است، به همین دلیل اخبار و داده‌های آمریکا بسیار مهم است. اجازه دهید نگاهی به برخی از اخبار قدرتمند آمریکا بیندازیم.

علاوه بر گزارش‌های تورم و مذاکرات بانک مرکزی، همچنین باید به اخبار جغرافیای سیاسی توجه کنید مانند جنگ، بلایای طبیعی، نا آرامی‌های سیاسی و انتخابات. اگر چه اینها ممکن است تأثیر زیادی به اندازه اخبار دیگر نداشته باشند، باز هم ارزش توجه را دارند.

همچنین، حرکت در بازار سهام را زیر نظر بگیرید. گاهی اوقات تمایلات در بازارهای سهام مقدمه‌ای برای حرکت‌های مهم و بزرگ در بازار فارکس خواهد بود.

حالا که میدانیم کدام رویدادهای خبری بیشترین حرکت‌ها را ایجاد می‌کنند، گام بعدی ما تعیین جفت ارزهایی است که ارزش تجارت را دارند. از آنجا که اخبار می‌تواند موجب افزایش نوسانات در بازار فارکس و فرصتهای تجاری بیشتر شود، مهم است که ارزهای دارای نقدینگی بیشتر را معامله کنیم. جفت ارزهای نقد به ما اطمینان می‌دهند که دستورات ما به طور هموار و بدون دست انداز اجرا می‌شوند.

  1. EUR/USD
  2. GBP/USD
  3. USD/JPY
  4. USD/CHF
  5. USD/CAD
  6. AUD/USD

آیا متوجه چیزی شدید؟

درست است! این‌ها جفت ارزهای اصلی‌اند؟ به یاد داشته باشید، از آنجا که جفت ارزهای اصلی بیشترین نقدینگی را دارند، معمولاً کمترین کارمزدها را می‌پردازید. وقتی گزارش‌های خبری بیرون می‌آیند، اسپردها گسترش می‌یابد. پس منطقی است برای شروع، به جفت ارزهای اصلی بچسبیم. حالا که می دانیم کدام رویدادهای خبری و جفت ارزها را معامله کنیم، اجازه دهید برخی رویکردها برای معامله اخبار را بررسی کنیم.

سوگیری جهت دار در مقابل سوگیری غیر جهت دار

دو راه اصلی برای تجارت اخبار وجود دارد: الف) سوگیری جهت دار ب) سوگیری غیر جهت دار سوگیری جهت دار

سوگیری جهت دار بدین معنی است که انتظار دارید بعد از انتشار گزارش‌های خبری، بازار در جهت خاصی حرکت کند. هنگام جستجوی فرصت معاملاتی در یک جهت خاص، خوب است بدانید گزارش‌های خبری که موجب حرکت بازار می‌شوند در چه موردی می‌باشند. اجماع در مقابل واقعیت چند روز یا حتی چند هفته قبل از انتشار گزارش خبری، برخی تحلیلگران نوعی پیش بینی از انتشار ارقام ارائه خواهند کرد. همانطور که در درس قبلی صحبت کردیم، این رقم در میان تحلیلگران مختلف متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی رقم مشترک مورد توافق اکثریت وجود خواهد داشت. به این رقم اجماع گفته می‌شود. هنگامی که گزارش خبری منتشر می‌شود، به رقمی که ارائه می‌شود رقم واقعی گفته می‌شود. زمان شایعات بخرید، زمان اخبار بفروشید این عبارت رایج مورد استفاده در بازار فارکس است چرا که اغلب اوقات به نظر می‌رسد که وقتی گزارش خبری منتشر می‌شود، حرکت با آنچه بازار می‌خواهد شما باور کنید مطابقت ندارد. به عنوان مثال، فرض کنید که انتظار می‌رود نرخ بیکاری در آمریکا افزایش می‌یابد. تصور کنید که در ماه گذشته نرخ بیکاری ۸۰۸٪ بود و اجماع برای گزارش آینده، ۹۰۰٪ درصد است. اجماع در ۹۰۰٪، بدان معنی است که همه بازیگران بزرگ در بازار، اقتصاد ضعیف‌تری برای آمریکا و در نتیجه، دلار ضعیف‌تر را پیش بینی می‌کنند. بنابراین با این پیش بینی، بازیگران بزرگ بازار صبر نمی‌کنند تا زمانی که گزارش واقعاً منتشر شود تا اقدام به گرفتن موقعیت کنند. آن‌ها پیش خواهند رفت و قبل از آنکه رقم واقعی منتشر شود شروع به فروش دلارهای خود بربر ارزهای دیگر می‌کنند. حالا فرض کنید که نرخ بیکاری واقعی منتشر می‌شود و مطابق انتظار، ۹۰۰٪ است. شما به عنوان معامله گر خرده فروشی، این را می‌بینید و فکر می‌کنید: «بسیار خوب، این خبر بدی برای آمریکا است. الان زمان فروش دلار است! | با این حال، وقتی به سراغ نرم افزار خود می‌روید تا شروع به فروش دلار کنید، می‌بینید که بازار دقیقاً در حال حرکت در مسیری که شما فکر می‌کنید نیست. دلیل آن این است که بازیگران بزرگ قبل از انتشار گزارش خبری موقعیت خود را تنظیم کرده‌اند. حالا اجازه دهید این مثال را دوباره بررسی کنیم اما این بار، تصور کنید که گزارش واقعی منتشر شده نرخ بیکاری ۸۰۰٪ را اعلام کرد. بازیگران بزرگ بازار فکر کردند که نرخ بیکاری به دلیل اجماع به ۹۰۰٪افزایش یابد اما گزارش نشان داد که نرخ واقعی کاهش یافته، که نشان دهنده قدرت دلار است. آنچه روی نمودار خود می‌بینید افزایش زیاد دار است چرا که بازیگران بزرگ بازار انتظار نداشتند این اتفاق بیفتد. حالا که گزارش منتشر شده و چیز کاملاً متفاوتی نسبت به آنچه پیش بینی شده بود می‌گوید، همه تلاش می‌کنند موقعیت خود را هر چه سریع‌تر تنظیم کنند.

اعلام کند نیز همین اتفاق می افتد. تنها تفاوت در این است که به جای افزایش، دلار مثل سنگ سقوط آزاد می‌کند. از آنجا که اجماع بازار بر روی ۹۰۰٪بود اما گزارش واقعی نرخ بیکاری ۱۰۰۰٪را نشان داد، بازیگران بزرگ دلارهای خود را به فروش می‌رسانند زیرا آمریکا اکنون نسبت به زمان انتشار پیش بینی بسیار ضعیف‌تر به نظر می‌رسد.

با پیگیری اجماع بازار و ارقام واقعی، بهتر می‌توانید ارزیابی کنید که کدام گزارش‌های خبری باعث می‌شوند که بازار در چه جهتی حرکت می‌کند. سوگیری غیر جهت دار استراتژی خبری رایج‌تر، رویکرد غیر جهت دار است. این روش، سوگیری جهت دار را نادیده می‌گیرد و فقط بر این واقعیت تکیه دارد که گزارش خبری بزرگ موجب حرکت بزرگ خواهد شد. مهم نیست که در چه جهتی حرکت می‌کند… فقط می‌خواهم وقتی رخ می‌دهد آنجا باشم! این بدان معنی است که وقتی بازار در یکی از دو جهت حرکت می‌کند، برنامه دارید که وارد معامله شوید. هیچ سوگیری ندارید که قیمت بالا یا پایین خواهد رفت، از این رو نام آن سوگیری غیر جهت دار است.

معامله با سوگیری جهت دار

در این قسمت از سری مقالات آموزش فارکس، به بررسی (معامله با سوگیری جهت‌دار) می‌پردازیم. با ایران بروکر در این مقاله همراه باشید.

توصیه می‌کنیم مقاله قبلی (بررسی اهمیت اخبار و تأثیرات آن) را مطالعه بفرمایید.

اجازه دهید به مثال گزارش نرخ بیکاری در آمریکا برگردیم. پیش از این، مثال‌هایی زدیم از اینکه گزارش مطابق انتظارات یا کمی بهتر باشد. فرض کنید نرخ بیکاری سقوط زیادی داشته باشد. این چه تاثیری می‌تواند بر دلار داشته باشد؟ یکی از چیزهایی که اتفاق می افتد این است که ارزش دلار سقوط می‌کند. چی؟ اگر نرخ بیکاری سقوط کند مگر قرار نیست دلار افزایش یابد؟ چند دلیل می‌تواند وجود داشته باشد که چرا دلار هنوز هم می‌تواند سقوط کند حتی اگر نرخ بیکاری کمتر شود. دلیل اول این می‌تواند باشد که روند بلند مدت و کلی اقتصاد آمریکا هنوز هم در مارپیچ نزولی است. به یاد داشته باشید که چند عامل اصلی وجود دارد که در قدرت یا ضعف اقتصادی نقش دارند. اگرچه نرخ بیکاری کاهش یافت اما ممکن است کاتالیزور بزرگی برای معامله گران بزرگ برای شروع تغییر درباره دار نباشد. دلیل دوم می‌تواند دلیل کاهش نرخ بیکاری باشد. شاید درست پس از روز شکرگزاری در طول شلوغی تعطیلات باشد. در طول این زمان، بسیاری از شرکت‌ها معمولاً کارکنان فصلی را برای جواب دادن به هجوم خریداران کریسمس استخدام می‌کنند. این افزایش در مشاغل، ممکن است موجب افت کوتاه مدت در نرخ بیکاری شود اما نشان دهنده چشم انداز بلند مدت در اقتصاد آمریکا نیست.

راه بهتری برای به دست آوردن سنجش دقیق‌تر از وضعیت بیکاری، نگاه رقم سال گذشته و مقایسه آن با امسال است. این گونه می‌توانید ببینید که بازار کار واقعاً بهبود یافته یا خیر. نکته مهم این است که همیشه یک قدم به عقب بردارید و قبل از هر گونه تصمیم گیری سریع، به تصویر کلی نگاه کنید. حالا که این اطلاعات را در سر خود دارید، باید ببینید چگونه می‌توانید اخبار را با سوگیری جهت دار معامله کنید. اجازه دهید مثال نرخ بیکاری را برای سادگی پیگیری کنیم. اولین چیزی که می‌خواهید قبل از انتشار گزارش انجام دهید، نگاهی به روند نرخ بیکاری است تا ببینیم که افزایش یا کاهش یافته است. با نگاه به آنچه در گذشته اتفاق افتاده، می‌توانید خود را برای آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد آماده کنید. تصور کنید که نرخ بیکاری به طور پیوسته در حال افزایش است. شش ماه پیش، در سطح 1% و در ماه گذشته در اوج خود بعنی ۳٪ بود. هم اکنون می‌توانید با اطمینان بگویید که شغل‌ها در حال کاهشند و این امکان وجود دارد که نرخ بیکاری به افزایش خود ادامه داد.

از آنجا که انتظار دارید نرخ بیکاری افزایش یابد، هم اکنون می‌توانید برای فروش دلار آماده شوید. به خصوص، می‌توانید USD / JPY را بفروشید. کمی قبل از اعلام نرخ بیکاری، می‌توانید حداقل ۲۰ دقیقه قبل به حرکت قیمت USD/ JPY نگاه کنید و دامنه حرکت را پیدا کنید. به سقف و کفی که ایجاد می‌شود توجه کنید. این تبدیل به نقاط شکست شما خواهد شد. * توجه: هر چه محدوده کوچکتر باشد، تمایل بیشتری برای حرکت سریع وجود دارد. از آنجا که باید چشم انداز نزولی به دلار داشته باشید، توجه خاص به نقطه شکست پایین‌تر از آن محدوده دارید. شما انتظار دارید که ارزش دلار کاهش یابد، پس استراتژی معقول همان تنظیم نقطه ورود چند پیپ پایین‌تر از این سطح است.

سپس می توانید توقف را در نقطه شکست بالا تعیین کرده و محدودیت خود را برای همان مقدار پیپ به عنوان محدوده نقطه شکست تعیین کنید.

یکی از این دو مورد می‌تواند در این مرحله اتفاق افتد. اگر نرخ بیکاری افت کند، آنگاه دلار می‌تواند افزایش یابد. این باعث افزایش USD / JPY می‌شود و معامله شما به احتمال زیاد اجرا نمی‌شود. یا اگر خبر مطابق انتظار شماست و نرخ بیکاری افزایش می‌یابد، دلار می‌تواند کاهش یابد (با فرض اینکه کل چشم انداز اصلی برای دلار از قبل نزولی است). این برای شما خوب است چرا که از قبل معامله‌ای تعیین کردید که برای دلار نزولی بود و اکنون تنها کافی است آشکار شدن معامله خود را تماشا کنید.

کلید داشتن سوگیری جهت دار این است که باید درک درستی از مفاهیم گزارش خبری که قصد دارید معامله کنید داشته باشید. اگر نتوانید تأثیر آن را بر ارزهای خاص درک کنید، آنگاه ممکن است گرفتار شوید. خوشبختانه برای شما، به توضیح تأثیر هر گزارش بر بازار فارکس می‌پردازیم.

اجازه دهید بازار جهت را به شما نشان دهد

در این قسمت از سری مقالات آموزش فارکس، به بررسی (بازار و جهت در بازار) می‌پردازیم. با ایران بروکر در این مقاله همراه باشید.

توصیه می‌کنیم مقاله قبلی (نحوه معامله با استفاده از سوگیری جهت‌دار) را مطالعه بفرمایید.

اولین نکته برای ملاحظه این است که کدام گزارش‌های خبری را معامله کنیم. در حالت ایده آل، تنها می‌خواهید آن گزارش‌ها را معامله کنیم چرا که احتمال بالایی وجود دارد که بازار بعد از اعلام آنها حرکت بزرگی کند. کار بعدی که باید انجام دهید این است که حداقل ۲۰ دقیقه قبل از انتشار اخبار واقعی به محدوده نگاه کنید. سقف آن محدوده، نقطه شکست بالایی شما خواهد بود و کف آن نقطه شکست کف پایینی شما خواهد بود. توجه داشته باشید که هر چه محدوده کوچک‌تر باشد، به احتمال زیاد حرکت بزرگی بعد از گزارش‌های خبری خواهید دید. نقاط شکست، سطوح ورودی شما خواهند بود. اینجا جایی است که می‌خواهید دستورات خود را تنظیم کنید. توقف‌های شما باید حدود ۲۰ پیپ پایین و بالای نقاط شکست قرار داده شوند، و اهداف اولیه شما باید تقریباً همان محدودهی سطوح شکست باشد. این موسوم به معامله straddle است که شما به دنبال بازی با هر دو طرف معامله هستید، هر کدام که حرکت کند.

یک جهت حرکت کنید و سپس متوقف شوید زیرا قیمت به سرعت در جهت دیگر معکوس شده است. با این حال، ورودی دیگر شما اجرا خواهد شد و اگر آن معامله برنده شود، باید زیان اولیه خود را جبران کنید و با کمی سود بیرون بیایید. سناریوی بهترین حالت، این است که تنها یکی از معاملات شما اجرا شود و قیمت همچنان به حرکت به نفع شما ادامه می‌دهد به طوری که ضرر نکنید. در هر صورت، اگر به درستی انجام شود در انتهای روز باید مثبت باشید. یکی از چیزهایی که رویکرد سوگیری غیر جهت دار را جذاب می‌کند، این است که هر گونه احساسات را حذف می‌کند – فقط می‌خواهید وقتی حرکت اتفاق می افتد سود کنید. این امر فرصت‌های بیشتر را به شما می‌دهد. استراتژی‌های بسیار بیشتری برای معامله اخبار وجود دارد اما هر زمان که در حال کار روی رویکردی برای بهره گیری از حرکت‌های گزارش خبری هستید، مفاهیم ذکر شده در این درس همیشه باید بخشی از برنامه شما باشند.

میانگین: 3.4 / 5. تعداد: 5

فهرست

این درس بخشی از سلسله دروس گام به گام و رایگان «ایران بروکر» بود. برای مشاهده درس‌ها به صورت کامل به مدرسه فارکس مراجعه کنید.

از لینک‌های زیر می‌توانید به درس قبل یا بعد بروید.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدید‌ترین
قدیمی‌ترین پرطرفدارترین
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
الیاس

تحلیل فاندامنتال در صورتی جواب میده که با تحلیل تکنیکال مخلوط بشه و وقتی کسب سود میکنید که ریسک به ریوارد درستی داشته باشیم اول باید محدوده های مقاومتی و حمایتی و خط روند های بازار رو رسم بعد چند ساعت قبل از اخبار زمانی که تو محدوده ای بود که سیگنال بای یا سل رو گرفتیم وارد بشیم و وقتی که اخبار رو گفتند اگه اخبار منفی باشه معامله رو ببندیم و وقتی به جهت خبر باشه معامله رو کاری نداشته باشیم چون بیشتر از ۷۰ درصد مواقع قیمت بعد از انتشار خبر سمت سقف و کف قبلی خودش میره و سود های خیلی خوبی میده