چطور قدرت شکست یک سطح را اندازه بگیریم؟

breakout

در این قسمت از سری مقالات آموزش فارکس، به بررسی (اندازه گیری قدرت شکست) می‌پردازیم. با ایران بروکر در این مقاله همراه باشید.

همانطور که قبلاً یاد گرفتید، زمانی که روند برای مدت زمان طولانی حرکت کرده و شروع به تثبیت می‌کند، یکی از این دو مورد می‌تواند رخ دهد:

  1. قیمت می‌تواند در همان جهت ادامه یابد
  2. قیمت می‌تواند معکوس شود

آیا راهی برای تأیید شکست وجود دارد؟

چند راه وجود دارد تا بفهمیم که روند دارد به پایان نزدیک می‌شود و شکست معکوس در راه است.

استفاده از اندیکاتور MACD

در حال حاضر اطلاع خوبی از شاخص MACD دارید. اگر چنین نیست، درس MACD را بررسی کنید. MACD یکی از رایج‌ترین شاخص‌های مورد استفاده معامله گران است و دلیل خوبی هم دارد. این شاخص ساده، ولی قابل اعتماد است و می‌تواند در پیدا کردن حرکت به شما کمک کند. MACD را می‌توان با راه‌های مختلفی نمایش داد اما یکی از جذاب‌ترین راه‌ها برای نگریستن به آن هیستوگرام است. هیستوگرام تفاوت بین خط آهسته و خط سریع را در MACD نشان می‌دهد. هنگامی که هیستوگرام بزرگ‌تر می‌شود، یعنی حرکت قوی‌تر می‌شود. هنگامی که هیستوگرام کوچک‌تر می‌شود، یعنی شتاب ضعیف‌تر می‌شود.

هنگام تلاش برای تشخیص بازگشت روند چگونه می‌توانیم از این ابزار استفاده کنیم؟

از آنجا که MACD حرکت را به ما نشان می‌دهد، منطقی است که وقتی بازار روندی را ایجاد می‌کند، حرکت هم افزایش یابد. با این حال، اگر MACD شروع به کاهش کند، حتی هنگامی که روند ادامه دارد، می‌توانید استنباط کنید که حرکت در حال کاهش است و این روند می‌تواند نزدیک به پایان باشد. می‌توانید از تصویر ببینید که با حرکت قیمت به سمت بالاتر، MACD کوچک‌تر می‌شد. این بدان معنی است که حتی وقتی قیمت هنوز در یک روند قرار داشت، روند شروع به محو شدن کرد. از این اطلاعات، می‌توان نتیجه گرفت که بازگشت روند بسیار محتمل است. شاخص قدرت نسبی (RSI) RSI، شاخص حرکت دیگری است که برای تأیید شکست معکوس مفید است. در واقع این شاخص، تغییرات بین قیمت‌های بسته شدن در سقف و کف را برای یک دوره زمانی معین نشان می‌دهد. زیاد وارد جزئیات نمی‌شویم اما برای اطلاعات بیشتر درس RSI را بررسی کنید. می‌توان از RSI به روش مشابه MACD استفاده کرد. از این لحاظ که واگرایی تولید می‌کند. با تشخیص این واگرایی‌ها، می‌توانید باز گشتهای روند احتمالی را پیدا کنید.

RSI همچنین برای دیدن اینکه چه مدت روند در حال “اشباع از خرید” و یا “اشباع از فروش بوده است نیز مناسب است. نشانه رایج از اینکه بازار در اشباع از خرید است، این است که RSI بالاتر از ۷۰ است. از سوی دیگر، نشانه رایج از اینکه بازار در اشباع از فروش است، این است که RSI زیر ۳۰ قرار دارد. از آنجا که روندها، حرکت‌هایی در یک جهت برای مدت زمان طولانی‌اند، اغلب می‌بینید که RSI به محدوده اشباع از خرید یاشباع از فروش وارد می‌شود. اگر در یک روند، علامت‌های اشباع از فروش یا اشباع از خرید برای مدت زمان طولانی ایجاد شود و شروع به حرکت در محدوده RSI کند، نشانه خوبی است از اینکه روند ممکن است معکوس شود.

در مثال بالا، RSI نشان داد که بازار برای مدت طولانی در اشباع خرید بوده است. هنگامی که RSI کمتر از ۷۰ را نشان دهد، علامت خوبی است که روند در آستانه معکوس شدن است.

میانگین: 5 / 5. تعداد: 2

فهرست

این درس بخشی از سلسله دروس گام به گام و رایگان «ایران بروکر» بود. برای مشاهده درس‌ها به صورت کامل به مدرسه فارکس مراجعه کنید.

از لینک‌های زیر می‌توانید به درس قبل یا بعد بروید.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات