در این قسمت از سری مقالات آموزش فارکس، به بررسی (بازگشت قیمت در نمودار) می‌پردازیم. با ایران بروکر در این مقاله همراه باشید.
تشخیص مناسب بین اصلاح و بازگشت می‌تواند تعداد معاملات زیان‌آور را کاهش دهد و حتی برخی از معاملات سود آور برای شما ایجاد کند. طبقه بندی حرکت قیمت به عنوان اصلاح یا بازگشت بسیار مهم است. چندین تفاوت کلیدی در تشخیص اصلاح و بازگشت روند وجود دارد که عبارتند از:

شناسایی اصلاح راه رایج برای شناسایی اصلاح استفاده از سطوح فیبوناچی است. در اکثر موارد، اصلاح قیمت در اطراف مناطق 38.2٪، 50٪، 61.8٪ سطوح اصلاح فیبوناچی صورت می‌گیرد. اگر قیمت فراتر از این سطوح برود، ممکن است علامت دهد که بازگشت روی خواهد داد. دقت کنید که نگفتیم رخ خواهد داد. همانطور که احتمالاً متوجه شده‌اید، تحلیل تکنیکال علم دقیق نیست و هر احتمالی ممکن است رخ دهد.

در این مورد، قیمت در سطح 61.8٪ استراحت کرد و سپس روند صعودی را از سر گرفت. بعد از مدتی، دوباره عقب کشید و در سطح 50٪ توقف کرد و سپس بالاتر رفت.

راه دیگر برای پی بردن به بازگشت قیمت، استفاده از نقاط محوری است. در روند صعودی، معامله گران به نقاط حمایت پایین‌تر (S3، S2، S1) نگاه کرده و صبر می‌کنند تا بشکند. در روند نزولی، معامله گران به نقاط مقاومت بالاتر (R3 R2 R1) نگاه کرده و صبر می‌کنند تا بشکند. اگر شکسته شد، باز گشت می‌تواند در حال شکل گیری باشد!

آخرین روش استفاده از خطوط روند است. هنگامی که خط روند اصلی شکسته شد، ممکن است بازگشت در حال شکل گیری باشد. با استفاده از این ابزار فنی همراه با الگوهای نمودار شمعی که قبلاً مورد بحث قرار گرفت، معامله گر به احتمال زیاد قادر به تشخیص بازگشت است.

در حالی که این روش‌ها می‌توانند بازگشت را شناسایی کنند، اما، هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین تمرین و تجربه باشد. با گذشت زمان به اندازه کافی می‌توانید روش مناسبی برای شخصیت معاملاتی خود در شناسایی اصلاح و بازگشت پیدا کنید.

محافظت در برابر بازگشت هر زمان که موقعیت اصلاح را مشاهده می‌کنید، از نقاط توقف زبان استفاده کنید. مانند زمانیکه برای شنا به دریا می‌روید و از جلیقه نجات استفاده می‌کنید. نقاط توقف زیان، محافظ سرمایه شما هستند.

همانطور که قبلاً گفتیم، بازگشت می‌تواند در هر زمانی رخ دهد. اصلاح می‌تواند بدون هشدار تبدیل به بازگشت شود. این امر باعث می‌شود استفاده از حد توقف متحرک (Trailing Stop Loss) در بازارهای دارای روند، بسیار مهم شود. با استفاده از حد توقف متحرک، به طور موثری می‌توانید از خروج خیلی زود از موقعیت در اصلاح جلوگیری کنید و در صورت لزوم از بازگشت خارج شوید. نتیجه گیری لازم نیست با «اصلاح قیمت» نابود شوید. لازم نیست همه آن پیپها را از دست دهید. فقط بدانید چگونه اصلاح را از بازگشت تشخیص دهید. این بخش مهمی از روند معاملاتی شماست. داشتن توانایی برای انجام این کار به طور موثری موجب کاهش زیان شما خواهد شد و از تبدیل برندگان به بازندگان جلوگیری می‌کند.

میانگین = 5 / 5. | تعداد = 3