چگونه در بازارهای مالی بازگشت روند را شناسایی کنیم؟

identifying-reversals

در این قسمت از سری مقالات آموزش فارکس، به بررسی  بازگشت قیمت در نمودار می‌پردازیم. با ایران بروکر در این مقاله همراه باشید.
تشخیص مناسب بین اصلاح و بازگشت می‌تواند تعداد معاملات زیان‌آور را کاهش دهد و حتی برخی از معاملات سود آور برای شما ایجاد کند. طبقه بندی حرکت قیمت به عنوان اصلاح یا بازگشت بسیار مهم است. چندین تفاوت کلیدی در تشخیص اصلاح و بازگشت روند وجود دارد که عبارتند از:

شناسایی اصلاح

راه رایج برای شناسایی اصلاح استفاده از سطوح فیبوناچی است. در اکثر موارد، اصلاح قیمت در اطراف مناطق 38.2٪، 50٪، 61.8٪ سطوح  فیبوناچی صورت می‌گیرد. اگر قیمت فراتر از این سطوح برود، ممکن است علامت دهد که بازگشت روند روی خواهد داد. دقت کنید که نگفتیم “حتما” رخ خواهد داد. همانطور که احتمالاً متوجه شده‌اید،  تحلیل تکنیکال علم دقیقی نیست؛ زیرا بر اساس احتمال است؛ بنابراین  هر احتمالی ممکن است رخ دهد.

در این مورد، قیمت در سطح 61.8٪ استراحت کرد و سپس روند صعودی را از سر گرفت. بعد از مدتی، دوباره عقب کشید و در سطح 50٪ توقف کرد و سپس بالاتر رفت.

راه دیگر برای پی بردن به بازگشت قیمت، استفاده از نقاط محوری است. در روند صعودی، معامله گران به نقاط حمایت پایین‌تر (S3، S2، S1) نگاه کرده و صبر می‌کنند تا بشکند. در روند نزولی، معامله گران به نقاط مقاومت بالاتر (R3 R2 R1) نگاه کرده و صبر می‌کنند تا بشکند. اگر شکسته شد، باز گشت می‌تواند در حال شکل گیری باشد!

آخرین روش استفاده از خطوط روند است. هنگامی که خط روند اصلی شکسته شد، ممکن است بازگشت در حال شکل گیری باشد. با استفاده از این ابزار فنی همراه با الگوهای نمودار شمعی که قبلاً مورد بحث قرار گرفت، معامله گر به احتمال زیاد قادر به تشخیص بازگشت است.

در حالی که این روش‌ها می‌توانند بازگشت را شناسایی کنند، اما، هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین تمرین و تجربه باشد. با گذشت زمان به اندازه کافی می‌توانید روش مناسبی برای شخصیت معاملاتی خود در شناسایی اصلاح و بازگشت پیدا کنید.

محافظت در برابر بازگشت

هر زمان که موقعیت اصلاح را مشاهده می‌کنید، از نقاط توقف زیان استفاده کنید. مانند زمانیکه برای شنا به دریا می‌روید و از جلیقه نجات استفاده می‌کنید. نقاط توقف زیان، محافظ سرمایه شما هستند.

همانطور که قبلاً گفتیم، بازگشت می‌تواند در هر زمانی رخ دهد. اصلاح می‌تواند بدون هشدار تبدیل به بازگشت شود. این امر باعث می‌شود استفاده از حد توقف متحرک (Trailing Stop Loss) در بازارهای دارای روند، بسیار مهم شود. با استفاده از حد توقف متحرک، به طور موثری می‌توانید از خروج خیلی زود از موقعیت در اصلاح جلوگیری کنید و در صورت لزوم از بازگشت خارج شوید. نتیجه گیری لازم نیست. با «اصلاح قیمت» نابود شوید. لازم نیست همه آن پیپها را از دست دهید. فقط بدانید چگونه اصلاح را از بازگشت تشخیص دهید. این بخش مهمی از روند معاملاتی شماست. داشتن توانایی برای انجام این کار به طور موثری موجب کاهش زیان شما خواهد شد و از تبدیل برندگان به بازندگان جلوگیری می‌کند.

میانگین: 5 / 5. تعداد: 3

فهرست

این درس بخشی از سلسله دروس گام به گام و رایگان «ایران بروکر» بود. برای مشاهده درس‌ها به صورت کامل به مدرسه فارکس مراجعه کنید.

از لینک‌های زیر می‌توانید به درس قبل یا بعد بروید.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدید‌ترین
قدیمی‌ترین پرطرفدارترین
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
ali

سلام روز بخیر ، یه چیزی که من را خیلی گیج کرده ما به مبنا رشد مقدار پیپ سود می کنیم مثلا اگه ۶۸.۰۰ سود کرده باشیم به تعداد ۶۸ پیپ از مبلغ خریدمون سود کردیم.

حالا اگه بخوایم این را به دلار حساب کنیم باید عدد پیپ را ۰.۰۰۰۱ را ضربدر نرخ ارز کنیم یا تقسیم بر اون کنیم. ممنون

علی

در قسمت پااینن سمت چپ در جدول در پایین قسمت توضیحات بازگشت:شما اشتباه نوشتین…در روند نزولی علاقه کمی به فروش دارد در نتیجه قیمت افزایش میابد….اینو باید بنویسین …ولی بر عکس نوشتین