در مقاله قبل بیان کردیم که فارکس به زبان ساده چیست. اولین سوالی که به ذهن می‌رسد این است که در این بازار چه چیزی معامله می‌شود. در این بخش قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم، با ما همراه باشید.

در بازار فارکس چه چیزی معامله می‌شود؟

پاسخ ساده است! پول

از آنجا که محصول فیزیکی را خریداری نمی‌کنید، این نوع داد و ستد می تواند گیج‌کننده باشد. خرید ارز را به صورت خرید سهام در یک کشور خاص در نظر بگیرید. مانند خرید سهام یک شرکت، قیمت ارز بازتاب مستقیم از آن چیزی است که بازار در مورد سلامت فعلی و آینده اقتصاد آن کشور فکر می‌کند.

وقتی، مثلا ین ژاپن را خریداری می‌کنید، در واقع یک سهم در اقتصاد ژاپن خریداری کرده‌اید. پیش‌بینی می‌کنید که وضع اقتصاد ژاپن خوب است و با گذشت زمان حتی بهتر هم خواهد شد و وقتی این سهام را در بازار به فروش می‌رسانید، امیدوارید در نهایت سود کنید. به طور کلی، تبادل یک ارز در مقابل ارزهای دیگر، بازتابی از وضعیت اقتصاد آن کشور در مقایسه با اقتصاد کشورهای دیگر است.

ارزهای اصلی

گرچه ارزهای زیادی برای معامله کردن وجود دارند، اما بهتر است به عنوان یک معامله‌گر تازه‌کار در بازار فارکس ، معامله کردن را با “ارزهای اصلی” آغاز کنید.

نماد ارز کشور اسم مستعار
USD دلار امریکا باک
EUR یورو منطقه یورو فیبر
JPY ین ژاپن ین
GBP پوند انگلیس کابل
CHF فرانک سوئیس سوئیسی
CAD دلار کانادا لونی
AUD دلار استرالیا اوزی
NZD دلار نیوزلند کیوی

ارزهای موجود در جدول بالا “ارزهای اصلی” نامیده می‌شوند زیرا پرمعامله‌ترین ارزها هستند. آن‌ها به این دلیل “ارزهای اصلی” نامیده می‌شوند که حجم بسیار سنگینی از معاملات بر روی آن‌ها انجام شده و نماینده‌ی بزرگترین اقتصادهای جهان هستند.معامله گران فارکس هر یک تعریف متفاوتی از “ارزهای اصلی” برای خود دارند.

تریدرهای حرفه‌ای که احتمالاً صاحب نمرات بالایی در دانشکده سایت ما هستند و از نخستین روزهای معاملاتی خود همه قوانین را رعایت می‌کنند فقط ارزهای USD ، EUR ، JPY ، GBP و CHF را به عنوان ارزهای اصلی می‌شناسند. پس از آنها ارزهای AUD ، NZD و CAD نیز به عنوان “ارزهای کالایی” شناخته می‌شوند.

اما نظر ما کمی متفاوت است ولی برای آنکه خیلی سخت نگیریم ، در اینجا تمامی هشت ارز فوق را به عنوان “ارزهای اصلی” در نظر می‌گیریم. جفت ارزهای اصلی دارای بیشترین جریان نقدینگی در جهان هستند. از جریان نقدینگی برای توصیف سطح فعالیت در بازارهای مالی استفاده می‌شود.

در فارکس، جریان نقدینگی بر اساس تعداد معامله‌گرانی که در خرید و فروش یک جفت ارز فعال هستند و نیز بر اساس حجم معاملات تعریف می‌شود. هر ارزی بیشتر مورد معامله قرار بگیرد، جریان نقدینگی در آن بیشتر است. به عنوان مثال، افراد بیشتری با جفت ارز EUR/USD در مقایسه با AUD/ USD و در حجم بالاتری معامله می‌کنند. این به آن معنی است که EUR/USD از AUD/USD نقد شونده‌تر است و نقدینگی بیشتری دارد.

نماد ارزها در فارکس چگونه شکل می‌گیرند؟

نمادهای ارزی همیشه دارای سه حرف هستند. دو حرف اول نام کشور و حرف سوم نشان‌دهنده‌ی نام واحد پول آن کشور است ، که معمولاً اولین حرف نام ارز آن کشور می‌باشد.

سال 1973 ، سازمان جهانی استاندارد (ISO) کدهای سه حرفی را برای ارزهایی که امروزه از آنها استفاده می کنیم، ابداع کرد. به عنوان مثال NZD را در نظر بگیرید:

NZ مخفف نیوزیلند ، و D مخفف دلار است. ساده است ، نه؟

موضوع دیگری که خوب است بدانید این است‌که “buck” تنها نام مستعار برای USD نیست. نام‌های جذاب دیگری نیز برای این ارز پرمعامله وجود دارند. به عنوان مثال یکی از نام های مستعار پر استفاده دلار greenbacks است.

آشنایی با نام های مستعار ارزها از این حیث اهمیت دارد که در بسیاری از تحلیل هایی که به زبان انگلیسی انجام می‌شود، از نام مستعار ارزها استفاده می‌کنند. زمانی که شما می شنوید Kiwi قوی شد یا ضعیف شد نباید با میوه کیوی اشتباه بگیریدش!

نکته جالب: در پرو ، نام مستعار برای دلار آمریکا کوکو است، که نام حیوان خانگی جورج واشنگتن است، این نام اشاره به تصویر جورج واشنگتن در اسکناس 1 دلاری دارد.

میانگین = 4.5 / 5. | تعداد = 8