واکنش بازار فارکس به اخبار اقتصادی چگونه است؟

economic-news

در این قسمت از سری مقالات آموزش فارکس، به بررسی (واکنش بازار) می‌پردازیم. با ایران بروکر در این مقاله همراه باشید.

در پیش بینی نحوه واکنش بازار به گزارش‌های داده‌ای یا رویدادهای بازار یا حتی علت بروز این واکنش، هیچ فرمول کلی یا فرمولی برای قمار وجود ندارد.

اما می‌توانید به این حقیقت اتکا کنید که معمولاً یک واکنش اولیه وجود دارد که غالباً کوتاه مدت اما تمام عیار است.

سپس مرحله واکنش دوم فرا می‌رسد که در آن معامله گران زمان لازم برای اندیشیدن به مفاهیم مربوط به اخبار یا گزارش بازارهای فعلی را داشته‌اند.

در این نقطه بازار تصمیم می‌گیرد که آیا اخبار با انتظارات موجود همخوانی دارند یا ندارند و این که آیا واکنش مربوطه بر این اساس نشان داده شده است یا خیر.

آیا پیامد گزارش منتشره پیش بینی می‌شد یا خیر؟ و این که واکنش اولیه بازار در مورد این تصویر بزرگتر چه پیامی دارد؟

پاسخ دهی به این پرسشها مجالی است برای آغاز تفسیر اقداماتی که متعاقباً در ارتباط با قیمت‌ها صورت می‌پذیرند.

انتظارات عمومی

انتظار عمومی یا صرفاً اجماع نظر را می‌توان یک توافق نسبی بر سر شرایط اقتصادی پیش رو یا پیش بینی‌های خبری دانست. پیش بینی‌های اقتصادی معمولاً توسط اقتصاددانان برجسته بانک‌ها، مؤسسات مالی و سایر نهادهای مرتبط با اوراق بهادار انجام می‌گیرند.

شخصیت خبری مورد علاقه‌تان ترکیبی خواهد بود از اقتصاددانان داخلی و مجموعه‌ای از بازیگران مالی در بازار

تمام پیش بینی‌ها با هم استخراج می‌شوند و میانگینشان محاسبه می‌شود، و این میانگینها که در نمودارها و تقویم‌ها ظاهر می‌شوند نمایان گر سطح انتظار از آن گزارش یا رویداد خواهند بود.

اجماع نظر به نقطه مبنا تبدیل می‌شود و داده‌های ورودی یا واقعی بر اساس این عدد مبنا به قیاس گذاشته می‌شود. اطلاعات ورودی معمولاً به طرق زیر شناخته می‌شوند

  • همانطور که انتظار می‌رود اطلاعات گزارش شده به پیش بینی‌های جمعی نزدیک بودند.
  • بهتر از سطح انتظار: اطلاعات گزارش شده بهتر از پیش بینی‌های جمعی بودند.
  • بدتر از سطح انتظار: اطلاعات گزارش شده بدتر از پیش بینی‌های جمعی بودند.

این که آیا اجماع نظر لازم در خصوص اطلاعات ورودی بدست می‌آید یا خیر یک ارزیابی مهم جهت تعیین اقداماتی است که در خصوص قیمت‌ها صورت می‌گیرند. همانطور که تعیین این که اطلاعات حاصل تا چه اندازه از اطلاعات واقعی بهتر یا بدتر هستند مهم است، پیش بینی جمعی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. نادرستی بیشتر اطلاعات موجود در گزارشی که منتشر می‌شود بر احتمال و میزان تغییر قیمت‌ها می‌افزاید.

اما به خاطر داشته باشید که معامله گران فارکس معامله گرانی هوشیار و زیرک هستند و می‌توانند جلوتر از منحنی حرکت کنند. به هر روی معامله گرانی شایسته و موفق هستند.

گزارش برنامه ریزی لازم صورت بگیرد، انتظارات جمعی نسبت به

بسیاری از معامله گران ارز پیش از آن که حتی برای انتشار یک کسب و کارشان و یا نسبت به بازار را ارزش گذاری می‌کنند.

همانطور که از ناماش مشخص است، ارزش گذاری به این معناست که معامله گران با دیدگاهی که نسبت به پیامد یک رویداد دارند پیش از آن که خبر آن منتشر شود روی آن قمار می‌کنند.

هرچه احتمال این که گزارش مربوطه قیمت‌ها را تغییر دهد بیشتر باشد، معامله گران در زمان کوتاه‌تری انتظارات جمعی را ارزش گذاری خواهند کرد. چطور می‌توان گفت که این مساله با شرایط فعلی بازار همخوانی دارد؟

البته سؤال بسیار سختی است.

همیشه نمی‌توان پاسخ این سؤال را داد، بنابراین باید این جسارت را داشته باشید تا پیش از انتشار یک گزارش از تفاسیری که از بازار می‌شود و اقداماتی که در خصوص قیمت‌ها در حال انجام است مطلع شوید. این روش به شما کمک می‌کند تا بدانید بازار چطور ارزش گذاری شده است.

پیش از آنکه گزارشی منتشر شود، ممکن است رویدادهای بسیاری رخ دهد بنابراین چشم و گوشتان را تیز کنید. پیش از آنکه خبری منتشر شود ممکن است شرایط بازار بهبود یابد یا بدتر شود، بنابراین هوشیار باشید که قیمت‌ها ممکن است همسو یا بر خلاف این روند حرکت کنند.

این احتمال هم همیشه وجود دارد که گزارش مربوطه بر مبنای پیش بینی‌ها و انتظارات جمعی نباشد، بنابراین روی پیش بینی‌های دیگران قمار نکنید. در این شرایط مطمئن شوید که قیمت‌ها در حال تغییر هستند.

با پیش بینی رخداد این تغییرات و سایر پیامدهای احتمالی، به خودتان کمک کنید.

بازی چه می‌شد اگر را انجام دهید.

از خودتان بپرسید، چه می‌شود اگر مثلاً A رخ دهد؟ اگر B رخ دهد چه؟ معامله گران چه واکنشی نشان می‌دهند و شرط بندی‌هایشان را چطور تغییر می‌دهند؟

حتی می‌توانید مشخص‌تر هم عمل کنید.

چه می‌شود اگر گزارش بر مبنای نیمی از انتظارات و پیش بینی‌ها منتشر شود؟ نوسان قیمت چند پیپ (pip) خواهد بود؟ در ارتباط با این گزارش چه اتفاقی باید رخ دهد تا سبب یک افت ۴۰ پیپی در بهای ارز شود؟ هیچ چیز؟

اکنون که به سناریوهای مختلفی رسیده‌اید و آماده نشان دادن عکس العمل به واکنش‌های بازار هستید، پیش نگری می‌تواند شما را در این بازی به جلو اندازد.

چه کار می‌کنند؟ در داده‌ها بازنگری کرده‌اند؟ حالا چه؟

در این عنوان، پرسش‌های بسیاری وجود دارد.

اما درست است، در داده‌های اقتصادی می‌توان بازنگری کرد.

این مساله نشان می‌دهد که گزارش‌های اقتصادی چطور چرخ می‌خورند و تغییر می‌کنند؟

در اینجا مثال آمار اشتغال ماهانه در لیست حقوق بگیران بخش غیر کشاورزی (NFP) آمریکا را در نظر بگیرد. همانطور که گفته شد، این گزارش به صورت ماهانه منتشر می‌شود و معمولاً در آن در ارقام ماه گذشته نیز بازنگری می‌شود.

فرض می‌کنیم که اقتصاد آمریکا در رکود به سر می‌برد و ارقام NFP ماه ژانویه نیز نشان از کاهش ۵۰ هزار فرصت شغلی دارد. پس از آن در ماه فبریه، انتظار می‌رود این روند در NFP به کاهش ۳۵ هزار فرصت شغلی دیگر بیانجامد.

اما در واقع در NFP نرخ اشتغال تنها تا ۱۲ هزار مورد کاهش یافته است. و داده‌های بازنگری شده ماه ژانویه که در گزارش ماه فبریه به آنها اشاره می‌شود نیز کاهش ۲۰ هزار تایی را نشان می‌دهند.

به عنوان یک تاجر باید از چنین موقعیتهایی و زمانی که داده‌ها بازنگری شده‌اند آگاه باشید.

اگر ندانید که مثلاً در اطلاعات ماه ژانویه بازنگری شده است، ممکن است نسبت به ۱۲ هزار فرصت شغلی دیگری که در ماه فبریه از دست می‌روند واکنشی منفی نشان دهید. البته در هر دو ماه کاهش نرخ اشتغال وجود دارد که نمی‌تواند مطلوب باشد.

باشد.

اما با در نظر گرفتن رقم بازنگری شده NFP برای ماه ژانویه و پیش بینی‌های بهتر از حد انتظار برای NFP ماه فبریه، ممکن است بازار به یک نقطه تحول برسد.

در این شرایط و با نگاه کردن به اطلاعات پیش رو و داده‌های بازنگری شده ماه گذشته، اکنون وضعیت اشتغال شرایطی کاملاً متفاوت دارد.

مطمئن شوید که اطلاعات بازنگری شده‌اند و همزمان به مقیاس این بازنگری هم توجه داشته باشید. هنگام تحلیل داده‌های منتشره، بازنگری در مقیاس بزرگتر از ارزش بالاتری برخوردار خواهد بود.

بازنگری‌ها می‌توانند به تأیید تغییرات احتمالی و این که اصلاً تغییری رخ خواهد داد یا خیر کمک کنند، بنابراین نسبت به آنچه منتشر می‌شود اطلاعات کافی کسب کنید.

میانگین: 5 / 5. تعداد: 2

فهرست

این درس بخشی از سلسله دروس گام به گام و رایگان «ایران بروکر» بود. برای مشاهده درس‌ها به صورت کامل به مدرسه فارکس مراجعه کنید.

از لینک‌های زیر می‌توانید به درس قبل یا بعد بروید.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات