در این قسمت از سری مقالات آموزش فارکس، به بررسی (بازار خنثی) می‌پردازیم. با ایران بروکر در این مقاله همراه باشید.

بازار محدوده بازاری است که در آن قیمت بین سقف و کف تغییر می‌کند. قیمت سقف به عنوان سطح مقاومت اصلی عمل می‌کند که در آن قیمت ظاهراً نمی‌تواند بشکند.

به همین ترتیب، قیمت کف به عنوان سطح حمایت اصلی عمل می‌کند که در آن قیمت ظاهراً نمی‌تواند بشکند.

ADX در بازار محدوده

یک راه برای تعیین اینکه بازار محدوده است یا نه، استفاده از ADX است که قبلاً بحث کردیم. زمانی می‌توان گفت بازار روند خنثی دارد که ADX زیر ۲۵ باشد. به یاد داشته باشید، با کاهش مقدار ADX، روند ضعیف‌تر می‌شود.

در اصل، باندهای بولینگر زمانی جمع می‌شوند که نوسانات کمتر در بازار وجود دارد و زمانی باز می‌شوند که نوسانات بیشتری وجود دارد. به همین دلیل، باندهای بولینگر ابزار خوبی برای استراتژی‌های شکست ارائه می‌کنند. وقتی باندها نازک و جمع شده‌اند، نوسانات کم است و باید کمی حرکت قیمت در یک جهت وجود داشته باشد. با این حال، وقتی باند شروع به باز شدن می‌کند، نوسانات در حال افزایش است و حرکت قیمت در یک جهت محتمل است.

در این مورد، می‌توانیم ببینیم که با حرکت قیمت در محدوده تنگ، باندهای بولینگر جمع می‌شوند. ایده اصلی استراتژی بازار خنثی این است که یک جفت ارز دارای قیمت سقف و کف است که معمولاً بین آنها معامله می‌شود.

با خرید در نزدیکی قیمت کف، معامله گر امیدوار به کسب سود در اطراف قیمت سقف است. با فروش در نزدیکی قیمت سقف، معامله گر امیدوار به کسب سود در اطراف قیمت کف است. ابزارهای محبوب برای استفاده عبارتند از: کانال‌ها مانند آنچه در بالا نشان داده شد و باندهای بولینگر. استفاده از اسیلاتورها، مانند Stochastic یا RSI، به افزایش شانس شما برای پیدا کردن نقطه عطف در محدوده کمک خواهند کرد زیرا به طور بالقوه می‌توانند شرایط اشباع فروش و اشباع خرید را تشخیص دهند. در اینجا مثالی با استفاده از GBP/ USD ارائه می‌شود.

نکته: بهترین جفت‌ها برای استراتژی‌های محدوده ارزهای کراس هستند. کراس‌ها یعنی جفت ارزهای بدون دلار آمریکا

یکی از شناخته شده ترین جفت ارزها برای معامله محدوده‌ها EUR /CHF است.

نرخ رشد مشابه در اتحادیه اروپا و سوئیس نرخ مبادله این جفت ارز را تقریباً ثابت نگه می‌دارند.

نتیجه گیری اگر یک جفت ارز را در محیط روند یا محیط محدوده معامله کنید، باید بدانید که به هر حال می‌توانید سود کنید. یاد بگیرید که چگونه می‌توانید سقفها و کف‌ها را در هر دو محیط بازار روند و محدوده پیدا کنید. با دانستن اینکه محیط روند و محیط محدوده چیست، می‌توانید از استراتژی خاص برای هر یک استفاده کنید.

میانگین = 5 / 5. | تعداد = 3