شاخص قدرت نسبی یا (Relative Strength Index) یا RSI، از نظر تعیین وضعیت‌های اشباع خرید یا اشباع فروش شبیه استوکستیک است.

مقیاس بندی آن از ۰ تا ۱۰۰ است. وقتی این شاخص زیر سی باشد نشان دهنده اشباع فروش یا وقتی بالای هفتاد باشد نشان دهنده اشباع خرید است.

نحوه استفاده از شاخص قدرت نسبی برای تجارت

کاربرد RSI مانند استوکستیک است. می‌توانیم از آن برای انتخاب پایین‌ترین و بالاترین احتمال‌ها بر اساس شرایط اشباع خرید یا فروش بازار استفاده کنیم.

در ذیل نمودار ۴ ساعته یورو / دلار را مشاهده می‌کنید.

یورو/دلار طی هفته سقوط کرده، حدود ۴۰۰ پیپ طی دو هفته سقوط کرده بود.

در ۷ ژوئن، زیر 1.2000 معامله می‌شد. با این حال، شاخص قدرت نسبی به زیر ۳۰ سقوط کرد، نشان می‌دهد که ممکن است دیگر فروشنده‌ای در بازار نباشد و این حرکت می‌تواند به پایان رسیده باشد. سپس قیمت باز می‌گردد و دوباره طی چند هفته آتی رو به بالا حرکت می‌کند.

 

تعیین روند با شاخص قدرت نسبی

این شاخص بسیار محبوب است زیرا می‌تواند برای تأیید تشکیل روند به کار آید. اگر فکر می‌کنید که روندی در حال شکل گیری است نگاهی به RSI بیندازید و ببینید آیا بالای پنجاه است یا پایین آن.

اگر دنبال شکل گیری روند صعودی هستید از بالای پنجاه بودن RSI اطمینان حاصل کنید. اگر دنبال روند نزولی هستید مطمئن شوید که RSI زیر پنجاه قرار دارد.

در شروع نمودار بالا می‌بینیم که احتمال شکل گیری روند رو به بالا وجود دارد. برای پیشگیری از اشتباه صبر می‌کنیم تا RSI از زیر پنجاه بگذرد تا روند تأیید شود. با گذشتن RSI از پنجاه به اندازه کافی از شکل گیری روند صعودی مطمئن می‌شویم.

میانگین = 5 / 5. | تعداد = 3