واژە اسکم «Scam» که به معنی کلاهبرداری است گاها در مورد بروکرها هم شنیده می‌شود و بروکر کلاهبردار یا اسکم به بروکری گفته می‌شود که بدون دلیلِ خاص یا با بهانه ورشکستگی، پول‌هایی را که توسط مشتریان به آن سپرده شده است پس ندهد و برای مشتریان حتی فکر کردن به این اتفاق، یک  کابوس است و  طبیعی است که افراد زیادی  از وقوع چنین اتفاقاتی واهمه دارند ولی خبر خوب این است که امروزه  بروکر‌های اسکم، بسیار کم یا حتی نادر هستند.

امروزه بروکرهای اسکم در بازار فارکس نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته‌اند.

دلایلِ کاهش تعداد بروکرهای اسکم در بازار فارکس

۱) رگولاتوری

یکی از دلایلی که امروزه عرصه را بر هر بروکر کلاهبردار، تنگ کرده است مسئله رگولاتوری یا همان نظارت نهادهای مالی دست به این صورت که اغلب بروکر ها تحت نظارت نهادهای مالیِ کم و بیش معتبر هستند و اگر هم بخواهند، نمی‌توانند به روش سایت های اسکم سر مشتریان، کلاه بگذارند و پول افراد را ندهند چون باید نزد نهادهای رگولاتور پاسخگو باشند. امروزه مشتریان نیز کم و بیش به این آگاهی رسیده اند که به بروکر‌های رگوله نشده اعتماد نکنند پس یک بروکر کلاهبردار به دلیل اینکه نماد اعتماد هیچ نهاد رگولاتوری را ندارد توسط بسیاری از کاربران از بین بروکر های معتبر حذف می‌شود.

۲) فضای رقابتی بین بروکرها

یک بروکر کلاهبردار که از ابتدا قصد کلاهبرداری داشته باشد به دلیل فضای رقابتی بین بروکر های فارکس، چندان مسیر همواری را در پیش ندارد چونکه مشتریان بر اساس خدمات، بروکرها را انتخاب می‌کنند و بروکرهای اسکم در خدمات دهی به مشتریان ضعف محسوس دارند مثلا در موارد زیر دچار ضعف هستند:

 پشتیبانی و پاسخگویی به مشتریان، تاخیر در تراکنش ها یا تنوع پایین روش های واریز و برداشت، ضعف در سرعت انجام معاملات، ضعف در سایت اصلی کارگزاری و …

پس با یک نگاه ساده به سایتِ بروکر می‌توانید این ضعف ها را تشخیص دهید. یک بروکر معتبر باید در سطح بالایی از امکانات و خدمات دهی به مشتریان قرار داشته باشد در غیر این صورت مشتریان به آن بروکر خاص اعتماد نمی‌کنند یا تمایلی به استفاده از خدمات محدود آن نخواهند داشت و در نتیجه یک بروکر اسکم، شانس زیادی برای جذب مشتری نخواهد داشت و توسط رقبا حذف خواهد شد.

بروکر های اسکم در فضای رقابتی بین بروکرهای معتبر فارکس، حرفی برای گفتن ندارند

یک بروکر کلاهبردارِ امروزی، چگونه عمل می‌کند؟

همانطور که گفتیم امروزه دیگر به ندرت بروکری را می‌توانید نام ببرید که به روش سابق، کلاهبرداری کند و اصطلاحا پول افراد را بخورد ولی باید این را هم بدانید که منافع و سیاست گذاری های مالی بسیاری از بروکر‌ها، زیاد هم با منافع مشتریان هم راستا نیست و نوعی تضاد منافع بین بروکر و معامله گران وجود دارد یعنی اینکه بیشتر،  زیان کردن تریدر ها به نفع بروکر هاست پس یک بروکر کلاهبردار امروزی اگرچه چندان دستش برای کلاهبرداری مثل سابق باز نیست ولی هنوز هم ابزارهایی را در اختیار دارد تا به کمک آنها از مشتریان پول بیشتری را به بهانه های مختلف دریافت کند از جمله این ابزارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسپرد بالا و واید کردن غیرمنصفانه

اسپرد یا کارمزد معاملات یکی از ابزار هایی که یک بروکر کلاهبردار م‌یتواند آن را سودجویانه به کار بگیرد چون فضای مانور زیادی در این عرصه وجود دارد مثلا برخی بروکر ها به بهانه شناور بودن اسپرد در زمان‌های مختلف به صورت غیر منصفانه‌ای اسپرد معاملات را بالا می‌برند و پول بیشتری را از معامله گران دریافت می‌کنند.

  اسپرد بالا تنها مشکلی نیست که یک بروکر کلاهبردار به کمک ابزار اسپرد، می‌تواند ایجاد کند بلک مشکل بزرگتر به نوسانات اسپرت برمی‌گردد که «واید شدن اسپرد» هم نامیده می‌شود. این اتفاق به صورت عمدی توسط بروکر، در شب ها و خصوصا در نزدیکی باز شدن بازار آمریکا یا در هنگام اعلام اخبار اقتصادی رخ می‌دهد.

واید شدن بیش از حد اسپرد، می‌تواند مصداق سودجویی در یک بروکر کلاهبردار باشد

 با واید شدن اسپرد، فاصله بین خط bid و ask قیمت به حدی زیاد می‌شود که استاپ لاس معامله گران را در شرایطی که قیمت، فاصله زیادی با آن دارد در خطر قرار می‌دهد در نتیجه تعدادی از معامله گران دچار زیان خواهند شد. اگر چه، این اتفاق در بسیار از بروکر ها رخ می‌دهد ولی اگر واید شدن اسپرد، بیش از حد و غیر منصفانه باشد به غیر از اهداف سودجویانۀ بروکر، تعبیر دیگری نخواهد داشت.

مشکل دیگری که واید شدن اسپرد ایجاد می‌کند در سود‌ دادن به تریدرها است زیرا در شرایط واید شدن اسپرد، حدود سود پوزیشن ها با دشواری بیشتری نسبت به حالت عادی فعال خواهند شد.

ریکوت و مشکلات سیستمی

یک بروکر کلاهبردار با تاخیر در اجرای دستورات معامله گران که ریکوت نامیده می‌شود می‌تواند به آنها زیان بزند یا سود آنها را محدود کند چون با این تاخیر، سفارشات در قیمت های نامناسب تر اجرا خواهند شد.

در این زمینه، توصیه می‌شود قبل از اینکه در یک بروکر معاملات حجمی انجام دهید در حساب های دموی بروکر یا در حساب واقعی با مبالغ پایین سرعت انجام معاملات را تست کنید و از حساب های بدون ریکوت استفاده کنید.

اسلیپیج به نفع بروکر و به ضرر تریدر

گاها پیش می آید که قیمت از روی حد سود یا زیان تریدر، پرش «Jump» می‌کند و اگر بروکر معتبر نباشد یا اینکه یک بروکرِ کلاهبردار باشد این موضوع را به نفع خود استفاده می‌کند یعنی اگر قیمت از روی حد زیانِ تریدر پرش کرده بود تریدر، متحمل زیان‌های پیش بینی نشده می‌شود ولی در صورتی که از روی حد سود، جامپ رخ داده بود سود اضافه به تریدر داده نمی‌شود.

برخی بروکرهای اسکم از وقوع گپ‌های قیمتی به نفع خود، سوء استفاده می‌کنند

 

نوسانات مارجین

یک بروکر کلاهبردار ممکن است باعث کال مارجین شدن پیش بینی نشده معامله گران شود به این صورت که در مواقعی خاص و بدون اعلام قبلی مارجین مورد نیاز پوزیشن های باز را به صورت غیر منصفانه بالا ببرد در نتیجه، این پوزیشن ها اگر در زیان بروند طبق محاسبات تریدر  موجودی حساب در حالت عادی جوابگو خواهد بود ولی در صورت وقوع این عمل فریبکارانه، حساب خیلی زودتر و در قیمت هایی نزدیک تر ممکن است کال مارجین شود و تریدر را دچار زیان کند.

قیمت های اکسچنج غیر منصفانه

یک بروکر کلاهبردار می‌تواند کمیسیونِ تبدیل واحد غیر منصفانه ای از شما دریافت کند مثلا زمانی که به ریال واریز می‌کنید یا تمایل دارید دلار خود را به صورت ریالی برداشت کنید پس بهتر است در این زمینه نیز قیمت ها را با قیمت واقعی بازار مقایسه کنید.

کال شد مشکوک حساب‌های سرمایه گذاری بروکر

یکی دیگر از ابزار های سودجویی یک کارگزاری اسکم، به کمک حساب های سرمایه گذاری انجام می‌شود  به این صورت که خود بروکر در سایت خود حساب های سرمایه گذاری جذابی را معرفی می‌کند که افراد می‌توانند در آنها سرمایه گذاری کنند و سود خوبی را کسب کنند از این طریق افراد زیادی جذب این حساب ها می‌شوند ولی بعد از مدتی، حساب به صورت ناگهانی کال می‌شود و سرمایه های تعداد بسیاری از سرمایه گذاران را نابود می‌کند این اتفاقات نیز ممکن است از جانب مشتریان، به صورت توافقات پشت پردۀ بین بروکر و مدیران حساب های سرمایه گذاری تعبیر شود.

حساب های سرمایه گذاری نامعتبر، یکی از ابزارهای کلاهبرداریِ بروکرهای اسکم هستند

میانگین: 5 / 5. تعداد: 1