اندیکاتور استوکستیک (Stochastics) چیست؟

استوکستیک اندیکاتور دیگری است که در تشخیص انتهای روند به ما کمک می‌کند. استوکستیک ماهیتاً اسیلاتوری است که موقعیت‌های اشباع خرید یا فروش (overbought – oversold) را در بازار اندازه می‌گیرد. دو خط موجود در آن مانند خطوط MACD یکی سریع و یکی کند است.

 

نحوه استفاده از استوکستیک برای تجارت

همان طور که ذکر شد، استوکستیک هنگام اشباع خرید یا فروش بازار را می‌گوید. استوکستیک دارای مقیاس ۰ تا ۱۰۰ است. زمانیکه خطوط استوکستیک بالای ۸۰ باشند (خط قرمز نقطه چین که در نمودار بالا می‌بینید) به این معنی است که بازار از خرید اشباع شده است و زماینکه خطوط استوکستیک زیر ۲۰ باشد (نقطه چین آبی در نمودار بالا) به معنی این است که بازار از فروش اشباع شده است.

قاعده کلی این است که وقتی بازار از خرید اشباع است، می‌فروشیم و وقتی از فروش اشباع است، می‌خریم.

در نمودار بالا می‌بینید که استوکستیک شرایط اشباع خرید را برای مدتی طولانی نشان می‌دهد، با این حساب فکر می‌کنید قیمت به کدام سمت می‌رود؟

اگر گفتید که سقوط می‌کند، کاملاً حق با شماست! زیرا بازار برای مدتی طولانی در حالت اشباع از خرید قرار داشته و باز گشت در شرف وقوع است.

اساس کار استوکستیک همین است. بیشتر معامله گران استوکستیک را به طرق مختلفی به کار می‌برند، ولی هدف اصلی آن نشان دادن شرایط اشباع خرید یا فروش است.

به مرور زمان می‌آموزید که چگونه استوکستیک را متناسب با سیستم معاملاتی خود به کار بگیرید.

میانگین = 5 / 5. | تعداد = 5