حال که می دانید فارکس چیست،، اکنون باید بدانید چه زمانی می‌توانید معامله کنید.

بله، درست است که بازار فارکس در ۲۴ ساعت شبانه روز باز است، اما این بدان معنا نیست که همیشه در تمام روز برای معامله مناسب است.

زمانی می‌توانید کسب درآمد کنید که بازار حرکت صعودی داشته باشد، و حتی می‌توانید در زمانی که بازار حرکت نزولی دارد نیز سود کنید. اما تلاش برای کسب در آمد در زمانی که بازار راکد است، دشوار است. باز هم بستگی به استراتژی دارد. بعضی از استراتژی‌ها در بازار اصطلاح رنج بیشتر جواب می‌دهد. اما معمولاً افراد به دنبال نوسان بیشتر در بازار و روند گرفتن هستند.

ساعت بازارهای مختلف در فارکس به چه صورت است؟

قبل از بررسی بهترین زمان برای داد و ستد، باید ببینیم که ۲۴ ساعت شبانه روز در جهان فارکس چه شکلی است. بازار فارکس را می‌توان به چهار جلسه عمده داد و ستد تقسیم کرد: جلسه سیدنی، جلسه توکیو، جلسه لندن، و جلسه نیویورک یا همان زمان مورد علاقه ترامپ برای توییت زدن!

با توجه به سوابق، معاملات در سه سشن معاملاتی در بازار فارکس در اوج خواهند بود.

معامله گران اغلب به جای آنکه 24 ساعته برای معامله کردن در تمامی بازارها تلاش کنند، روی یکی از سه سشن معاملاتی تمرکز می‌کنند.

این جلسات شامل سشن آسیا، سشن اروپا و سشن آمریکای شمالی است که به ترتیب از آنها با نام سشن های توکیو، لندن و نیویورک نیز نام برده می‌شود.

ترجیح برخی از تریدرها استفاده از نام قاره‌ها برای شناسایی سشن هاست، سایر معامله گران ترجیح می‌دهند از نام شهرها استفاده کنند.

(ما ترجیح می‌دهیم از نام شهرها استفاده کنیم اما با نام قاره‌ها نیز مشکلی نداریم).

آیا می‌دانستید؟ ترکیب چهار مرکز معاملاتی برتر، که شامل لندن، نیویورک، سنگاپور و هنگ کنگ است، 75٪ گردش مالی فارکس در جهان را تشکیل می‌دهد.

از آنجا که نیوزیلند یک مرکز بزرگ مالی است و اولین جایی است که وارد دوشنبه می‌شود بازرگشایی بازارهای فارکس صبح روز دوشنبه از انجاست. این در حالی است که در بیشتر نقاط جهان هنوز یکشنبه است.

گرچه معاملات در نیوزیلند آغاز شده، اما همچنان از آن با نام سشن سیدنی نام برده می‌شود. شاید منطقی نباشد اما ما نیز تابع جمع هستیم.

تا روز جمعه، در طول هفته زمانی وجود ندارد که بازار به صورت رسمی بسته شود. هرچند که حدود ساعت 19:00 تا 22:00 (10 شب تا 1:30 بامداد به وقت ایران) به وقت گرینویچ رکود مختصری در بازار بوجود می‌آید. در این زمان بیشتر معامله گران آمریکایی سیستم‌ها را خاموش کرده‌اند و بیشتر معامله گران استرالیایی و نیوزلندی در حال آماده شدن برای رفتن به پشت سیستم‌ها هستند.

غیر از تعطیلات آخر هفته، دو روز تعطیل رسمی وجود دارد که بازار فارکس در سراسر جهان بسته است، یعنی روز کریسمس و روز اول سال نو.

سشن‌های معاملاتی در فارکس

تابستان (حدود آوریل-اکتبر)

GMT منطقه زمانی
10:00 PM سیدنی باز
7:00 AM سیدنی بسته
11:00 PM توکیو باز
8:00 AM توکیو بسته
7:00 AM لندن باز
4:00 PM لندن بسته
12:00 PM نیویورک باز
9:00 PM نیویورک بسته

زمستان (حدود اکتبر – آوریل)

GMT منطقه زمانی
9:00 PM سیدنی باز
6:00 AM سیدنی بسته
11:00 PM توکیو باز
8:00 AM توکیو بسته
8:00 AM لندن باز
5:00 PM لندن بسته
1:00 PM نیویورک باز
10:00 PM نیویورک بسته

 

زمان‌های واقعی باز و بسته شدن مبتنی بر ساعت‌های اداری محلی‌اند.

این زمان در طول ماههای اکتبر و آوریل که برخی از کشورها ساعت تابستانی (DST) را تغییر می‌دهند (جلو و عقب کشیدن ساعت در اوایل بهار و پاییز) تغییر می‌کند.

می‌توانید ببینید که بین هر جلسه، دوره زمانی وجود دارد که در آن دو جلسه با هم بازند.

در طول تابستان، از ساعت ۳ تا ۴ صبح به وقت EDT، جلسه توکیو و جلسه لندن با هم تداخل دارند، و در هر دو فصل زمستان و تابستان از  ۸ صبح تا ۱۲ ظهر به وقت EDT، جلسه لندن و جلسه نیویورک با هم تداخل دارند.

به طور طبیعی، این‌ها شلوغ‌ترین زمان‌ها در روز برای داد و ستد هستند زیرا هنگامی که در بازار همزمان بازند حجم بیشتری وجود دارد. این منطقی است زیرا در این زمان‌ها، تمام شرکت کنندگان بازار پول بیشتری منتقل می‌کنند.

اجازه دهید نگاهی به میانگین جابجایی پیپ جفت ارزهای اصلی در هر جلسه داد و ستد بیندازیم.

از این جدول می‌بینید که جلسه اروپا به طور معمول بیشترین حرکت را فراهم می‌کند.

زمان باز و بسته شدن بازار فارکس به زمان تهران

جدول زیر زمان‌های باز و بسته شدن برای هر سشن به وقت تهران را نشان می‌دهند

ساعت باز و بسته شدن بازارهای بورس جهان به زمان تهران
بازار باز شدن بسته شدن
بورس سیدنی استرالیا ۰۲: ۳۰ به وقت تهران ۰۸: ۳۰ به وقت تهران
بورس توکیو ژاپن ۰۳: ۳۰ به وقت تهران ۰۹: ۳۰ به وقت تهران
بورس هنگ کنگ ۰۵: ۰۰ به وقت تهران ۱۱: ۳۰ به وقت تهران
بورس فرانکفورت آلمان ۱۱: ۳۰ به وقت تهران ۲۰: ۰۰ به وقت تهران
بورس لندن انگلیس ۱۱: ۳۰ به وقت تهران ۲۰: ۰۰ به وقت تهران
بورس نیویورک آمریکا ۱۸: ۰۰ به وقت تهران ۰۰: ۳۰ به وقت تهران

 

اجازه دهید هر جلسه را با دقت بیشتری دیده و همچنین دوره‌هایی که جلسه‌ها با هم تداخل دارند را بررسی کنیم.

جلسه توکیو

باز شدن جلسه معاملاتی توکیو در ۱۲ نیمه شب GMT، آغازگر جلسه آسیایی است. توجه داشته باشید که جلسه توکیو گاهی اوقات بازار آسیا نیز خوانده می‌شود زیرا توکیو پایتخت مالی آسیا است. نکته شایان ذکر این است که ژاپن سومین مرکز بزرگ بازار فارکس در جهان است. این امر نباید خیلی تعجب آور باشد زیرا ین ژاپن سومین ارز با بیشترین داد و ستد است و در ۱۶.۵٪  از تمام معاملات فارکس حضور دارد. در مجموع، حدود ۲۱٪ از تمام تراکنش‌های فار کس در طول این جلسه رخ می‌دهد. در زیر، جدولی از حرکت پیپ در جلسه آسیا برای جفت ارزهای اصلی ارائه می‌شود.

این مقادیر پیپ با استفاده از میانگین داده‌های گذشته از ماه مه ۲۰۱۲ محاسبه شدند. توجه داشته باشید که اینها مقادیر مطلق نیستند و می‌توانند بسته به نقدینگی و شرایط بازار تغییر کنند. همچنین، طیف وسیعی برای EUR/CHF در نظر گرفته نشده است زیرا نرخ برابری فرانک سوئیس و یورو در 1.2000 در طول دوره ثابت شده است.

برخی از ویژگی‌های کلیدی که باید در مورد جلسه توکیو بدانید عبارتند از:

 • معاملات تنها به ژاپن محدود نمی‌شود. هزاران معامله فار کس در دیگر نقاط مالی انجام می‌شوند مانند هنگ کنگ، سنگاپور و سیدنی.
 • شرکت کنندگان اصلی بازار در جلسه توکیو شرکتهای تجاری صادر کنندگان و بانک‌های مرکزی‌اند. به یاد داشته باشید که اقتصاد ژاپن به شدت وابسته به صادرات است و چین نیز بازیگر بزرگ تجاری است و معاملات بسیاری به صورت روزانه انجام می‌شود.
 • نقدینگی گاهی اوقات می‌تواند بسیار کم باشد. گاهی اوقات معامله در طول این دوره مثل ماهیگیری است – ممکن است لازم باشد مدت طولانی صبر کنید تا به نتیجه برسید.
 • به احتمال زیاد حرکت‌های قوی‌تر را در جفت ارزهای آسیا و اقیانوسیه می‌بینید مانند AUD/USD و NZD/USD برخلاف جفت ارزهای اروپایی مانند GBP/USD.
 • در زمان‌های نقدینگی کم بازار، اکثر جفت ارزها ممکن است دارای دامنه باشند. این امر فرصت‌هایی برای معاملات کوتاه و یا معاملات مربوط به شکست روند در ادامه روز فراهم می‌کند.
 • بسیاری از اقدامات در اوایل جلسه صورت می‌گیرد، زمانی که داده‌های اقتصادی بیشتری عرضه می‌شوند.
 • حرکت‌ها در جلسه توکیو می‌تواند آهنگ حرکت ارزها برای ادامه روز را تعیین کند. معامله گران در جلسات بعدی به اتفاقات در جلسه توکیو نگاه می‌کنند تا به سازماندهی و ارزیابی استراتژی‌ها در جلسات دیگر کمک کنند.
 • معمولاً، پس از حرکت‌های بزرگ در بازار نیویورک، ممکن است شاهد ثبات در جلسه توکیو باشید.

کدام جفت ارزها را باید معامله کنید؟

از آنجا که جلسه توکیو زمانی است که اخبار از استرالیا، نیوزیلند و ژاپن بیرون می‌آید، این فرصت خوبی برای معامله رویدادهای خبری است. همچنین، حرکت بیشتری در جفت ارزهای ین می‌تواند وجود داشته باشد زیرا با انجام کسب و کار شرکت‌های ژاپنی، مقدار قابل توجهی این دست به دست می‌شود.

توجه داشته باشید که چین نیز ابر قدرت اقتصادی است بنابراین هر زمان که خبری از چین بیرون آید منجر به ایجاد حرکت‌های شدید می‌شود. با تکیه شدید تقاضای استرالیا و ژاپن به تقاضای چین، هنگامی که داده‌های چینی بیرون می‌آید می‌توانیم شاهد حرکت‌های بیشتر در جفت ارزهای AUD و JPY باشیم.

جلسه لندن

درست زمانی که شرکت کنندگان در بازار آسیا شروع به بستن مغازه‌ها می‌کنند، همتایان اروپایی‌شان تازه روز خود را شروع می‌کنند. در حالی که چندین مرکز مالی در سراسر اروپا وجود دارد، فعالان بازار چشم از لندن برنمی دارند. از لحاظ تاریخی، لندن به لطف موقعیت استراتژیک خود همواره در مرکز تجاری بوده است. جای شگفتی نیست که با هزاران معامله گر که هر دقیقه معامله می‌کنند، لندن پایتخت فارکس جهان در نظر گرفته می‌شود. حدود ۳۰ درصد از تمام معاملات فارکس در جلسه لندن صورت می‌گیرد. در زیر جدولی از محدوده پیپ جلسه لندن برای جفت ارزهای اصلی ارائه می‌شود.

این مقادیر پیپ با استفاده از میانگین داده‌های گذشته از ماه مه ۲۰۱۲ محاسبه شدند. توجه داشته باشید که اینها مقادیر مطلق نیستند و می‌توانند بسته به نقدینگی و شرایط بازار تغییر کنند. همچنین، طیف وسیعی برای EUR/CHF در نظر گرفته نشده است زیرا نرخ برابری فرانک سوئیس و یورو در 1.2000 در طول دوره ثابت شده است.

برخی از ویژگی‌های کلیدی که باید در مورد جلسه لندن بدانید:

 • از آنجا که جلسه لندن با دو جلسه اصلی دیگر تداخل دارد، مجموعه بزرگی از معاملات فارکس در این جلسه صورت می‌گیرد. این امر منجر به نقدینگی بالا و هزینه‌های تراکنش پایین‌تر می‌شود.
 • به دلیل مقدار زیاد معاملات، جلسه معامله لندن معمولاً پرنوسان ترین جلسه است.
 • اکثر روندها در جلسه لندن آغاز می‌شوند و معمولاً تا قبل از آغاز جلسه نیویورک ادامه خواهند یافت.
 • نوسانات معمولاً در وسط جلسه پایان می‌یابند، زیرا معامله گران اغلب برای صرف ناهار می‌روند و منتظر شروع دوره معاملات نیویورک می‌مانند.
 • روندها گاهی اوقات می‌توانند در پایان جلسه لندن معکوس شوند، زیرا معامله گران اروپایی ممکن است تصمیم به کسب سود و بستن معاملات بگیرند.

کدام جفت ارزها را باید معامله کنید؟

به دلیل حجم معاملات، نقدینگی بسیار زیادی در بازار اروپا وجود دارد که تقریباً هر جفت ارزی را می‌توان داد و ستد کرد. البته، بهتر است به جفت ارزهای اصلی بچسبید (EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY/ USD/CHF) زیرا معمولاً کمترین کارمزد را دارند. همچنین، این جفت ارزها معمولاً به طور مستقیم تحت تأثیر هر گونه گزارش‌های خبری که در جلسه اروپا بیرون می‌آید، قرار می‌گیرند. همچنین می‌توانید ارزهای مقابل ین را امتحان کنید (به طور خاص، EUR

/ JPY و GBP / JPY )، زیرا این‌ها تمایل دارند که در این زمان بسیار پرنوسان باشند. از آنجا که این‌ها جفت‌های متقابلند، کارمزد ممکن است کمی بیشتر باشد.

جلسه نیویورک

در زمانی که معامله گران اروپایی در حال بازگشت از ناهار هستند، جلسه آمریکا در ساعت 8 به وقت EST آغاز می‌شود. درست مثل آسیا و اروپا، جلسه آمریکا مرکز مالی مهمی است که بازارها چشم از آن برنمی دارند. البته، داریم در مورد «شهری که هرگز به خواب نمی‌رود، صحبت می‌کنیم – نیویورک

در زیر جدولی از محدوده حرکت پیپ در جلسه نیویورک برای جفت ارزهای اصلی ارائه می‌شود

این مقادیر پیپ با استفاده از میانگین داده‌های گذشته از ماه مه ۲۰۱۲ محاسبه شدند. توجه داشته باشید که اینها مقادیر مطلق نیستند و می‌توانند بسته به نقدینگی و شرایط بازار تغییر کنند.

همچنین، طیف وسیعی برای EUR/CHF در نظر گرفته نشده است زیرا نرخ برابری فرانک سوئیس و یورو در 1.2000 در طول دوره ثابت شده است.

برخی از ویژگی‌های کلیدی که باید در مورد جلسه نیویورک بدانید:

 • نقدینگی بالا در صبح وجود دارد زیرا با بازار اروپا تداخل دارد.
 • اکثر گزارش‌های اقتصادی در نزدیکی شروع جلسه نیویورک منتشر می‌شوند. به یاد داشته باشید، دلار در حدود ۸۵٪ از تمام معاملات را در بر می‌گیرد، پس هر زمان که داده‌های اقتصادی آمریکا منتشر می‌شود، امکان دارد موجب حرکات شدید بازار شود.
 • حرکت بسیار کمی در بعد از ظهر جمعه وجود دارد، زیرا معامله گران آسیایی در حال استراحت هستند و معامله گران اروپایی سر گرم تماشای مسابقه فوتبال.
 • همچنین در روزهای جمعه، احتمال معکوس شدن در نیمه دوم جلسه وجود دارد زیرا معامله گران آمریکایی پیش از تعطیلات آخر هفته موقعیت‌های خود را می‌بندند، تا در مواجهه با اخبار آخر هفته غافلگیر نشوند.

کدام جفت ارزها را باید معامله کنید؟

توجه داشته باشید که وقتی در بازار ایالات متحده و اروپا بازند نقدینگی بسیار زیادی وجود خواهد داشت.

می‌توانید شرط ببندید که بانکها و شرکت‌های چند ملیتی به شدت مشغول تماس تلفنی‌اند.

این امر به شما اجازه می‌دهد که تقریباً هر جفت ارزی را معامله کنید، هر چند بهتر است که به جفت ارزهای اصلی و فرعی بچسبید و از جفت ارزهای عجیب و غریب اجتناب کنید.

همچنین از آنجا که دلار آمریکا یک طرف اکثر معاملات است، همه به انتشار داده‌های آمریکا توجه دارند.

اگر این گزارش‌ها بهتر یا بدتر از حد انتظار باشند، به طور چشمگیری می‌توانند بازار را تکان دهند، زیرا دلار به شدت بالا و پایین خواهد رفت.

همپوشانی سشن های معاملاتی

باید توجه داشته باشید که بین هر سشن معاملاتی فارکس، یک بازه زمانی وجود دارد که در آن دو سشن همزمان باز هستند.

به عنوان مثال، در طول تابستان، از ساعت 11:30 تا 13:30 به وقت ایران، سشن توکیو و سشن لندن با هم تداخل دارند.

و در طول تابستان و زمستان از ساعت 16:30  تا 19:30 به وقت ایران، سشن لندن و سشن نیویورک با هم تداخل دارند.

توجه به شرایط خاص

همیشه به جزئیات هم توجه کنید. شرایط بروکرتان را چک کنید. مخصوصاً در غیر جفت ارزها.

در شاخص‌ها و نفت و طلا و … معمولاً بروکرها شرایط متفاوتی دارند و ساعت هر کدام بسته به بروکر فرق می‌کند.

میانگین = 4.2 / 5. | تعداد = 5