در بازار بین المللی ارز یعنی همان فارکس، به خرید و فروش ارزها می پردازید. اجرای یک معامله در بازار ارز ساده است: مکانیزم معامله بسیار شبیه به بازارهای دیگر مانند بازار سهام است بنابر این اگر تجربه ای در داد و ستد دارید، باید این بازار را نیز خیلی سریع یاد بگیرید.

هدف از داد و ستد، تبدیل یک ارز به ارز دیگر با این توقع است که قیمت تغییر خواهد کرد، به طوری که قیمت ارز خریداری شده نسبت به ارز فروخته شده افزایش خواهد یافت.

نرخ تبادل ارز نسبت ارزش یک ارز به ارز دیگر است. برای مثال، نرخ تبادل ارز USDCHF نشان می دهد که چند دلار آمریکا می تواند یک فرانک سوئیس را خریداری کند، یا چند فرانک سوئیس نیاز دارید تا ۱ دلار آمریکا را بخرید.

نحوه خواندن مظنه فارکس

ارزها همیشه به صورت جفت نمایش داده می شوند، مانند GBPUSD و USDJPY

دلیلش این است که در هر معامله به طور همزمان به خرید یک ارز و فروش ارز دیگر می پردازید.

در اینجا مثالی از یک نرخ تبادل ارز برای پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا بیان میشود:

هنگام خرید، نرخ تبادل نشان می دهد که باید چند واحد از ارز متقابل را برای خرید یک واحد از ارز پایه پرداخت کنید. در مثال بالا، باید 1.51258 دلار آمریکا برای خرید پوند انگلیس بپردازید.

هنگام فروش، نرخ تبادل بیان می کند که باید چند واحد از ارز متقابل را در قبال فروش یک واحد از ارز پایه دریافت کنید. در مثال بالا، باید 1.51258 دلار آمریکا را هنگام فروش اپوند انگلیس دریافت کنید.

ارز پایه اساس خرید یا فروش است. اگر قصد خرید جفت ارز EURUSD را دارید، بدان معناست که ارز پایه را خرید می کنید و همزمان ارز متقابل را به فروش می‌رسانید. به بیان ساده، یورو خریده‌اید و دلار فروخته‌اید.

اگر فکر می کنید ارزش ارز پایه نسبت به ارز متقابل افزایش می‌یابد می‌توانید آن جفت ارز را خریداری کنید. اگر فکر می کنید ارزش ارز پایه نسبت به ارز متقابل کاهش می‌یابد می‌توانید آن جفت ارز را بفروشید.

بازار دو طرفه در فارکس

بازار فارکس یک بازار دو طرفه است. یعنی شما می‌توانید هم‌زمان از افت یا رشد قیمت سود کنید.

جالب است نه؟

در ابتدا، باید نوع معامله را انتخاب کنید: خرید یا فروش؟

اگر می خواهید خرید کنید (که در واقع به معنی خرید ارز پایه و فروش ارز متقابل است)، می‌خواهید ارزش ارز پایه افزایش یابد و سپس آن را با قیمت بالاتری به فروش برسانید. در اصطلاح معامله‌گران، به این حالت  «Long» یا موقعیت خرید گفته می شود.

اگر می خواهید ارز مورد نظر را به فروش برسانید (که در واقع به معنی فروش ارز پایه و خرید ارز متقابل است)، می خواهید ارزش ارز پایه کاهش یابد و سپس آن را با قیمت کمتری بخرید. در اصطلاح معامله گران، به این حالت «Short» یا موقعیت فروش گفته می شود.

پس به یاد داشته باشید: Long یعنی خرید و Short یعنی فروش!

بررسی قیمت خرید فروش

تمام مظنه های فارکس با دو قیمت نمایش داده می شوند: قیمت خرید و قیمت فروش که همیشه قیمت فروش کمتر از قیمت خرید است.

قیمت خرید، قیمتی است که در آن شما مایل به خرید ارز پایه در ازای ارز متقابل هستید. قیمت فروش، قیمتی است که در آن شما مایل به فروش ارز پایه در ازای ارز متقابل هستید. به تفاوت میان قیمت خرید و فروش کارمزد (spread) گفته میشود.

میانگین = 3 / 5. | تعداد = 2